• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
20 Eylül 2021 Pazartesi

90'lardan klonladıkları “enflasyon canavarı” sahnede

Anti-Erdoğan cephesinin, muhalif medyanın bütün siyasi tartışmaları "ekonomi minderine" çekmeye çalışması anlaşılmaz değil. Vatandaşı etkileyebilecekleri başka da doğru düzgün bir söylemleri, iddiaları yok. O yüzden hep bu noktaya çalışıyorlar.

Ayrıca, bu konuda hayli tecrübeliler. 1990'ları hatırlayın; hükümetler "enflasyon canavarı"yla hizaya sokulurdu. İşlerine gelmeyen hükümetleri, büyüttükleri bu "enflasyon canavarı"yla yerlerdi.

Dışarıdan bakıldığında ekonomiyi hükümetler yönetiyor, tabii. Ama sektörleri hükümetin kontrol etmediğini, edemediğini de gizliyorlar. Hükümetler müdahaleye kalksa "serbest piyasa", "liberal ekonomi" yaygarasıyla kıyameti koparıyorlar. Hükümet başka çözümler geliştirmeye kalksa alay edip gözden düşürüyorlar. Alınan bazı önlemleri de "vah vah" edip kötülüyorlar.

Oysa "serbest piyasa" dedikleri sektörleri ele geçiren, kontrol eden hakim sermaye grupları. Bu sistemde asıl diktatörlük sektörleri kontrol etme gücünde olanlarda. Her sektörde işler birkaç kişinin, grubun ağzına bakıyor.

Emlak sektörü de böyle, otomotiv sektörü de. Gıda sektörü de üç beş market zincirine bakıyor. Bütün piyasayı zamlarla domine edebilecek güce sahipler. Ama sonuçta her zaman olduğu gibi fatura iktidara kesiliyor. Mevcut ekonomik ve siyasal sistemin en önemli açmazlarından biri de bu. Ekonomiyi kontrol eden yabancı sermaye iç siyaseti de kontrol etmeye kalkıyor; beş on sektörü aynı anda hareketlendirip siyasi suikastlara girişiyor.

Pandeminin küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini 2023'e doğru kur operasyonları ve içerideki fahiş fiyat artışlarıyla tamamlamak istiyorlar. Yeniden dirilttikleri "enflasyon canavarı"yla vatandaşı ikna etmeye ve Erdoğan'dan vazgeçirmeye çalışıyorlar.

Tarihi tekerrürden ibaret sananlar 2023'te büyük hayal kırıklığı yaşayacak; 90'larda bu enflasyon canavarıyla çok hükümet yediler, doğru; ama unutulmasın ki Erdoğan, 90'lardan klonladıkları "enflasyon canavarı"na biraz büyük gelir. Yiyemezler, millet Erdoğan'ı yedirmez!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi