• $8,8379
  • €10,3741
  • 497.524
  • 1384.68
13 Eylül 2021 Pazartesi

Kemal Bey saman altından su yürütüyor

Siyasi gündemi bu aralar ağırlıkla Millet İttifakı'nın birbirine girdiğini gösteren haberler oluşturuyor. İYİ Parti ve HDP'den peş peşe CHP'yi hedef alan tepki açıklamaları geliyor. CHP'li yöneticiler nazik biçimde bu tepkileri savuşturmaya çalışıyor.

Muhalefet aktörlerinin hepsinde dikkat çekici bir huzursuzluk var. Özellikle de İYİ Parti ve HDP cephesinde. Heyecanlı ve gergin görünüyorlar; yüzlerine dostane, sahte bir tebessüm kondurmuşlar ama her an birbirlerine karşı kılıçları çekecekmiş gibi duruyorlar.

Muhalefet cephesinde neler oluyor? Bu çekişme, atışma, heyecan neyin nesi?

Millet ittifakı bileşenleri aslında 2023 tedirginliği yaşıyor.

Bunu isterseniz biraz daha açalım.

Ortada bir ittifak var; herkes kendini bu ittifakın vazgeçilmez bileşeni olarak görüyor. İYİ Parti "Biz olmasak CHP'den hiçbir halt olmaz" havasında. HDP de "CHP ve İYİ Parti, siyasi tarihlerinin tek başarılı seçimini bizim sayemizde geçirdi. Biz olmasak CHP ve İYİ Parti hiçbir başarının sahibi olamaz" diyor.

Ama gelin görün ki ipler Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinde. İttifaklar ama 2023 adayının belirlenmesinde söz sahibi değiller. Kontrol Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinde. O da süreci uzattıkça uzatıyor.

Bu arada tabii Kılıçdaroğlu İYİ Parti ve Meral Akşener'in dikkatinden kaçmayacak işler yapıyor. Deyim yerindeyse Kemal Bey, saman altından su yürütüyor.

Kılıçdaroğlu, el altından 2023 için ismi geçen olası adaylara tek tek "aday değilim" açıklamaları yaptırtmaya çalışıyor. Direnen isimlere baskı yapılıyor. Ekrem İmamoğlu'na İstanbul'da açık açık operasyon çekiliyor. Dolaylı-açık mesajlarla sindirilip "aday değilim" açıklaması yapmaya zorlanıyor. Kemal Kılıçdaroğlu, kafasındaki adayı "Millet ittifakı"na kabul ettirmek için önce yol temizliği yapıyor; ortaklarının direndiği noktada "bakın, o zaman herkes kendi adayıyla girer" diye tehdit ediyor. Geriye sadece kendi aklındaki aday kaldığında Kemal Kılıçdaroğlu ittifak ettiği partilerle görüşmeye başlayacak.

Bunu gören muhalefet aktörleri de bir oldu-bittiye kurban gitmemek için tepki göstermeye başladı. Son dönemde İYİ Parti'deki artan homurdanmaların, Kılıçdaroğlu'na yönelik yükselen tepkilerin sebebi bu. HDP'den gelen tepki açıklamalarının nedeni de bu. İki parti de "biz iskele babası mıyız" deyip, yakınıyorlar CHP'den.

Büyük ihtimalle İYİ Parti ve HDP, 2023'ün figüran partileri olarak kalacak Kemal Kılıçdaroğlu, 2023'e kadar dizginleri bırakmadan kendi adayını ortaklarına dikte edecek

<p class='MsoNormal'>Okulların yüz yüze eğitime  geçmesiyle öğrenciler özledikleri etkinlik alanları

TeknoFest 2021 gençlerden yoğun ilgi gördü

''Yola çıkmalı'' dedirten 5 film

Mezarlıkta toprağa yarı gömülü halde bulundu!

Kilo vermek isteyenler dikkat! Limon diyetiyle ayda 10 kilo vermek mümkün