• $ 6,8612
  • € 7,7521
  • 392.135
  • 115748
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Haydi üniversitecilik oynayalım (1)

Sistem içinde "mış gibi"ler o kadar çoğalmış ki. "Mış gibi" akademik unvanlar, mış gibi idari görevler, mış gibi dersler, mış gibi sınavlar, mış gibi notlar, mış gibi tezler, mış gibi sertifikalar, mış gibi projeler, mış gibi araştırmalar, mış gibi diplomalar.
İşlerin ve kişilerin siz deyin %95'i ben diyeyim %99'u ana fikri kaçırmış. Şişirilmiş kurumsal imajlar, şişirilmiş unvanlar, şişirilmiş egolar.
Hele bir durun. Üniversiteden bahsediyoruz, üniversiteden. Çocuk oyuncağı mı bu? Evcilik mi oynuyoruz? Doktorculuk mu? Yoksa körebe mi? Mahsuscuktan mı var üniversiteler? Kim kimi kandırıyor?
Dedim ya yükseköğretim sistemi içinde yer alıp da sinirlenmemek mümkün değil. Hele bir de işini iyi yapmaya çalışan bir ekiple, iyi yapmaya çalışan bir ortamda çırpınırken.
Etrafta üniversitecilik oynayan çok olunca, yazacak çok şey bulunur diye ben de bu başlıkla yazacağım yazılarımı ara sıra: Haydi Üniversitecilik Oynayalım (1), (2), (3), (4). Artık kaça kadar giderse.

Özel yetenek vurgunu
YGS 2014, 23 Mart Pazar günü yaklaşık 2 milyon adayın katılımı ile yapılacak. 2014 ÖSYS'de uyulacak kurallar ocak ayının başında ÖSYM tarafından yayınlanan 2014 ÖSYS Kılavuzu'nda kamuoyu ile paylaşıldı ve kesinleşti.
Geçen sene, 22 Nisan 2013'te bu köşede yayınlanan yazımı biraz kısaltarak yineliyorum: "Ülkemizde örgün lisans programlarına merkezi olarak öğrenci yerleştirilir. Bunun tek istisnası özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarıdır. Bu sınavlara girebilmek için herhangi bir YGS puan türünde 140 ve üzerinde almış olmak gerekir. Özel yetenek sınavı yapan üniversiteler, sınavlar ile ilgili takvimlerini ve varsa özel şartlarını gazetede ve çoğunlukla internette ilan ederler.
Her ne kadar yetenek sınavı yapıyor olmak üniversitelere serbestlik getirmiş olsa da, işin çerçevesi 2547 sayılı kanunun 45. maddesi ve ÖSYS Kılavuzu'nda net şekilde çizilmiştir. Yetenek sınavına giren adaylar üç parçadan oluşan bir Yerleştirme Puanı hesap edilerek sıralanırlar: 1. Adayın YGS puan türlerinde aldığı en yüksek puan, 2. Adayın Ortaöğretim Başarı Puanı ve 3. Üniversitenin yaptığı özel yetenek sınavında adayın aldığı standartlaşmış puan.
Bu puanlardan ilki 0,22 ile, ikincisi 0,11 ile, üçüncüsü ise 1,17 ile çarpılarak toplanır ve adayların Yerleştirme Puanı hesaplanır. Kimin üniversiteye kabul edileceğine, kime burs verileceğine bu puana göre karar verilir.
Sürecin kuralına uygun yürütülebilmesi için adayların OBP'sinin bilinmesi gerekir. OBP'ler, ÖSYM tarafından haziran sonunda açıklanır. Bu nedenle ne adaylar ne de üniversiteler için özel yetenek sınavlarının sonuçlarının Temmuz'dan önce kesinleşmesi mümkün değildir."
Peki gerçekte ne yaşanıyor, yaşanacak? YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından nisan ayının ortasından itibaren pek çok üniversite (çoğunlukla vakıf) özel yetenek sınavları yapacak, sonuç açıklayacak, kayıt alacak, sonra yine sınav açacak, kişiye özel sınav açacak, günlük sınav açacak, saatlik sınav açacak, her gelene sınav açacak, mış gibi sınav açacak, vaad edecek, indirim yapacak, kayıt alacak, kontenjanlarını dolduracak. Peki işini doğru yapma niyetinde olan Don Kişot üniversitelere ne olacak?
Eğer ortada bir kural varsa uygulanıp uygulanmadığını denetleyecek ve hesap soracak olan YÖK'tür. Eğer kural pratikte uygulanamaz durumda ise, o zaman kuralın değişmesini sağlayacak olan da yine YÖK olmalıdır. Umutla bekleyip göreceğiz.
Unutmadan: "Günaydın Pepee. Haydi üniversitecilik oynayalım. Bugün ben dekan olacağım. "Tamam Şila. Ben de profesör olayım o zaman."

Tarihin en büyük operasyonunda milyonlarca liralık mal varlığına el konuldu!

Tarihin en büyük operasyonunda milyonlarca liralık mal varlığına el konuldu!

Bakan Akar ve Orgeneral Güler Trablus'ta

Bakan Akar ve Orgeneral Güler Trablus'ta

Bayrampaşa'da kültür merkezinde yangın

Bayrampaşa'da kültür merkezinde yangın

Bir kâse yoğurt hem tok tutuyor hem de o sorunu çözüyor

Bir kâse yoğurt hem tok tutuyor hem de o sorunu çözüyor