• $9,5426
  • €11,1027
  • 546.916
  • 1455.42
13 Şubat 2014 Perşembe

Teknoloji obezliği

Yurtiçi ve yurtdışından seçkin akademisyen, bürokrat ve iş dünyası temsilcilerinin panelist olarak katıldığı etkinliğin "Medya Gözünden Teknoloji ve Eğitim" Paneli'ne Hürriyet'ten İsmet Berkan, Cumhuriyet'ten Orhan Bursalı, Habertürk'ten Pervin Kaplan ile birlikte ben de AKŞAM köşe yazarı olarak davet edilmiştim. Ağır bir gribal enfeksiyon nedeniyle panele katılmam mümkün olmadı. Önemsediğim ve panelde gündeme getirmeyi düşündüğüm bir kavramı burada sizlerle paylaşıyorum.
Şöyle bir düşünün. Cep telefonunuz olmadan bir gün geçirebilir misiniz? E-postalarınızı kontrol etmeden, SMS'lerinizi okumadan içiniz rahat eder mi? Facebook'a, Twitter'a girmeden kendinizi iyi hisseder misiniz? Aklınıza takılan bir şey için Google'a bakamayacak olsanız kime danışacaksınız? Yoksa zaten her şeyi Google'da bulacağınıza inandığınız için çoktan öğrenmekten ve hatırlamaktan vaz mı geçtiniz? Notebook bilgisayarınız çökse işlerinizi kotarabilecek misiniz? Bir işe yarayacak mısınız? Üretebilecek misiniz? Sözün özü teknolojiye ne kadar bağımlısınız? Teknoloji olmasa bir değeriniz olacak mı?
Askerdeki acemilik günlerimi hatırlıyorum. Hem benim hem de çevremdeki insanların tüm unvan, statü ve imkânları kışlanın dışında bırakarak, sade bir biyolojik varlık olarak yaşamanın ne olduğunu yeniden keşfettiği günleri. Zor şartlarda hayatta kalabilmek için "hayat bilgisi", "teknoloji bilgisi"nden çok daha önemliydi.
Son dönemde teknoloji bağımlılığı kavramı sıkça gündeme geliyor. Konu hakkında toplantılar, konferanslar düzenleniyor. Bağımlılık kelimesi insanın aklına hemen kötü alışkanlıkları getiriyor. Alkol bağımlısı, uyuşturucu bağımlısı denildiğinde akla gelen ile teknoloji bağımlısı denildiğinde anlaşılan aynı şey mi olmalı? Teknoloji kötü bir alışkanlık mı? Yoksa bir zaruret mi?
Yaşamak için beslenmek zorundayız. Dengeli beslenmek için protein, karbonhidrat, yağ, artık ne gerekiyorsa, hepsinden belli miktarda tüketmemiz şart. Şart olduğuna göre bu besinlere bağımlıyız demektir. Yoksa değil mi? Bağımlılık ne demek? Mutlak tüketilmesi gereken şeyler için bağımlılık ifadesini kullanmak doğru olmasa gerek. İşin püf noktası dengede. Dengeli beslenemezseniz ya zayıflarsınız, ya kilo alısınız. İşin ucunu kaçırırsanız da obez olursunuz.
Bir süredir kafamda oluşan yeni bir kavram var: Teknoloji obezliği. Teknolojiyi bilinçsiz, amaçsız, anlamsız, dengesiz kullanan, bunun sonucunda gitgide teknoloji müptelası olan insanlardan bahsediyorum. Şöyle bir araştırdım, soruşturdum, bu kavramın kullanıldığına pek şahit olmadım.
Teknolojinin ucuzlaması ve yaygınlaşması ile modern dünyanın tüm fertlerinin teknoloji obezliği riskiyle karşı karşıya olduğuna inanıyorum. Beslenme obezleri çareyi nasıl diyetisyenlerde arıyorsa yakın gelecekte teknoloji obezlerinin de tedavisini planlayacak teknoloji diyetisyenlerinin olacağını öngörüyorum. Öngörü örneklerini artırmak mümkün. Yerimiz kısıtlı.
Hepinize teknolojik açıdan sağlıklı ve fit günler dilerim.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu