• $9,523
  • €11,0918
  • 545.838
  • 1455.42
17 Şubat 2014 Pazartesi

Eczacılık Doğu’dan yükselir

Geleceği sık sık tartışılsa da eczacılık, yıllardır üniversite adayları arasında popülaritesini koruyor. MF-3 puan türüyle öğrenci alan bu fakültelere girebilmek için 400’ün üzerinde puan almak gerekiyor. Eğitim almak için seçilebilecek 15 ilden 5’i, çarpıcı bir şekilde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunuyor. Doğu illerindeki bazı fakültelerin taban puanlarda Batı’dakileri geçmiş olması ayrıca dikkat çekiyor. Bugün daha çok kız öğrencilerin tercih ettiği eczacılık fakülteleriyle ilgili detayları sizlerle paylaşıyorum.

- 2013 ÖSYS’de eczacılık tercih eden adaylar 18’i devlet, 5’i vakıf ve 3’ü de KKTC üniversitesi olmak üzere 26 farklı üniversite içinden tercih yaptılar. Bu üniversitelerdeki toplam bin 886 kontenjanın yüzde 78’i devlet, yüzde 16’sı ise vakıf üniversitelerinde bulunuyordu.

- Yerleşme istatistikleri eczacılığın, tıp ve diş hekimliği gibi, gençler arasında çok popüler olduğunu gösteriyor. Temmuz 2013’te açıklanan ilk yerleştirmelerde devlet, vakıf ve Kıbrıs üniversitelerindeki eczacılık kontenjanlarının tamamı doldu, tek bir boş kontenjan kalmadı.

- Eczacılık eğitimi alınabilecek 15 şehrin içinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden beş ilin olması oldukça dikkat çekici (Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Malatya, Van). Diğer meslekler ile kıyaslandığında bu sıra dışı bir durum. Devletteki taban puanlar incelendiğinde, diğer pek çok meslekte görülenin aksine, Doğu illerindeki bazı taban puanların ezber bozacak şekilde batıdaki illerin önüne geçtiğini görüyoruz.

Kadınların üstünlüğü her alanda sürüyor
- Eczacılık bölümlerinde 4 bin 515 öğrenci okuyor. Öğrenciler arasında kızlar sayı olarak açık ara önde (yüzde 64).

- Lisansüstü seviyedeki istatistikler eczacılık alanında Türkiye’de yaklaşık bin 500 lisansüstü öğrenci olduğunu gösteriyor ve bunların yaklaşık 200’ü mezun oluyor.

- Doktoradan mezun olan kişi sayısı ise 36. Lisans seviyesinde açık ara kadınların ağır bastığı dağılım lisansüstü seviyede de devam ediyor. Eczacılık alanında lisansüstü seviyede her 3 kişiden ikisi kadın.

- Eczacılık alanındaki akademik kadroya göz atacak olursak, üniversitelerimizde 256 profesör, 106 doçent ve 164 yardımcı doçentin görev yaptığını görüyoruz. Kariyer olarak akademik yaşamı seçmiş olan araştırma görevlilerinin sayısı 316. Lisans ve lisansüstü seviyedeki cinsiyet dağılımının kadınlar lehine arttığını gözlemliyoruz.

Taban puanlar arasında ciddi bir farklılık yok
- Vakıf üniversitelerinin sağlık bilimleri alanına olan ilgisi eczacılıkta da karşımıza çıkıyor. 2013’te 5 olan vakıf eczacılık fakültesi sayısının gelecek yıllarda artması kimseyi şaşırtmamalı.

- Eczacılık fakültelerinin taban puanları dikkate alındığında devlet üniversitelerinde Ankara, İstanbul ve İzmir’in önde olduğunu görüyoruz. Hacettepe Üniversitesi 441.703 puanla listenin başında yer alıyor.

- Taban puanlar incelendiğinde dikkat çeken bir diğer husus taban puan aralığının oldukça dar olması. Devlet eczacılık fakültelerinde en yüksek taban puan 441.703 (Hacettepe) iken en düşük puan 417.103 (Ağrı İbrahim Çeçen).

- Eczacılık programlarına yerleşen adaylardan daha sonra kesin kayıt yaptırmayanların sayısı devlette 9, vakıfta 14, Kıbrıs üniversitelerinde ise 23 oldu. Devlet ve vakıfta bu sayıların oldukça düşük olması yerleşenlerin bilinçli tercih yaptıkla
rının göstergesi.

EN PAHALI MEDİPOL
Mühendislik ve idari bilimler ile kıyaslandığında, eczacılık için vakıflardaki eğitim öğretim ücreti daha yüksek. Listenin başında yıllık 34 bin 560 TL ile Medipol Üniversitesi yer alıyor. Bezm-i Alem ve Kemerburgaz üniversitelerindeki ücret ise 27 bin TL. Vakıf üniversitelerindeki toplam 290 kontenjanın 179’u ücretli, 23’ü yüzde 50 burslu, 55’i yüzde 25 buslu, 33’ü ise tam burslu.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu