• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
27 Şubat 2014 Perşembe

Kuş cenneti, öğrenci cenneti, bilim cenneti

Eğitim-öğretim yaşantım 1976 senesinde İstanbul'da Yaşar Yuva'da başladı. İlkokul ortaokul, lise ve üniversiteyi İstanbul'da okudum. Lisansüstü seviyede istikamet kuzeybatı (İngiltere) oldu. Yaşam boyu eğitimin gerekliliğine inandığım için halen kendimi öğrenci olarak görüyorum. Ölünceye kadar da böyle olacak sanırım.
Türkiye Cumhuriyeti'nde eğitim gördüğüm tüm okullarda, her seviyede, çeşitli vesilelerle, Türkiye'nin kıtalar arası bir geçiş noktası olduğunu, coğrafi konumunun çok değerli olduğunu, duydum, öğrendim, inandım. Bu durum annem için de böyleydi. Yakın gelecekte okula başlayacak çocuklarım için de farklı olmayacak.
Dünya atlasına şöyle bir bakarsanız üç kıtanın tam ortasında yer alıyor ülkemiz. Coğrafi katmandan değil de sosyo-ekonomik katmandan değerlendirecek olursak, Türkiye'nin konumu, yakın gelecekte parlaması olası ekonomilerin uzağında da değil.
Doğa akıllıdır, verimlidir. Boşa enerji kaybetmez. Kaybediyorsa da evrilir, problemi adım adım çözer. Doğa kolay kolay yanılmaz. Zaten yanılan da doğada barınamaz. Göçmen kuşlar da bu anlamda Türkiye'yi seçer konaklamak için. Zira Türkiye'de kuş cenneti olarak kabul edilen pek çok alan vardır.
Türkiye'nin coğrafi konumunun kıymetini bilmek, fırsata dönüştürmek gerek. Ölçeği ne olursa olsun, ister büyük ister küçük, hangi işletme bu fırsatı değerlendirme becerisini gösterirse büyük fayda sağlayacağı açık.
Geçen hafta bazı görüşmelerde bulunmak üzere YÖK'e gittim. İstanbul'dan Ankara'ya THY ile uçarken asistanımla bol bol sohbet ettik. Skylife dergisinde THY filosunun detaylarını inceledik ve THY'nin son on yıl içinde nasıl büyüdüğünü konuştuk. Beş on sene önce Kobe Bryant ve Lionel Messi'nin THY reklamlarında oynayacağını, THY ile Manchester United ve Barcelona gibi markaların yan yana geleceğini kim söyleyebilirdi.
THY, Türkiye'nin eşsiz coğrafi konumunu çok iyi değerlendirdi. Bunu küresel bir fırsata dönüştürdü.
Türkiye'nin bu eşsiz konumunu makro ölçekte değerlendirebileceği bir diğer alan yükseköğretim.
Üniversite seviyesindeki öğrencilerin ülkeler arasındaki hareketliliğini uydudan izleyip bir rüzgâr haritası çizecek olsak, hâkim yönün kuzeybatı olduğunu görürüz. Şöyle bir düşünün. Yurtdışına üniversite okumak için giden tanıdıklarınız arasında Türkiye'den güneydoğu yönüne giden var mıdır? Varsa da, kuzeybatıya gidenlere kıyasla sayıları çok azdır.
Ülkemizin, dünya üzerinde kuzeybatı yönünde görülen bu öğrenci hareketliliğinden yeterince pay almak üzere eşsiz bir coğrafi konumu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak olay coğrafi katmanda bitmiyor. Sulak alanların varlığı göç yolundaki kuşların Türkiye'yi durak olarak seçmesi için yeterli sebep olabilir. Peki acaba üniversite okumak için yabancı öğrencileri Türkiye'ye çekecek yeterince “öğrenci cenneti” ya da “bilim cenneti” var mı ülkemizde?
Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) son yıllarda yaptığı faaliyet ve açıklamalar incelendiğinde uluslararasılaşmaya son derece önem verildiği anlaşılıyor. Ülkemize gelen yabancı öğrencilerin sayısının artırılmasına yönelik destekler, teşvikler, değişim programları, tanıtım faaliyetleri üzerinde büyük çaba sarf ediliyor. Üniversitelerden uluslararasılaşmayı bir seferberlik olarak algılamaları, tüm karar süreçlerinde uluslararasılaşmayı doğal bir refleks haline getirmeleri bekleniyor.
YÖK'ün hayata geçirdiği “Study in Turkey” web sitesi bu konuda önemli mihenk taşı. Türkiye'deki üniversitelerin profillerinin vitrine konulduğu bu web sitesinin, ülkemize yabancı öğrencilerin kazandırılması yönünde çok önemli bir adım olduğuna inanıyorum.
Ancak gelin görün ki, uluslararası sıralamalarda ilk 500'e ancak 2-3 üniversitemizi sokabiliyoruz. Hâl böyle olunca müşteri çekmekte zorlanacağımız açık. Umarım ilerleyen yıllarda vitrine koyabileceğimiz “bilim cennetleri”mizin sayısı artar.

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri