• $13,8129
  • €15,6278
  • 790.23
  • 1927.39
16 Eylül 2021 Perşembe

Muharrem İnce ile...

Öncelikle bir konunun altını çizeyim: Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile aynı noktada birleştik. Bugün ülkenin en büyük problemlerinden biri kutuplaşma. Ülkeye ciddi zarar veriyor ve bundan kurtulmamız lazım.

Dün, basın mensupları olarak kendisi ile bir araya geldik. Muharrem İnce, 18 Eylül'de yapacakları büyük kurultay öncesi partisinin çalışmaları ve temel meselelere bakışı ile ilgili kısa bir açıklama yaptı. Ardından da sorularımızı cevaplandırdı.

Cumhurbaşkanlığı adaylığından başlayalım...

İnce kesin aday olacak. Mevcut sistemde bir parti genel başkanının Cumhurbaşkanlığına aday olmamasını, kapıya kilit vurmakla eşdeğer görüyor. Ülkeyi yönetmek gibi bir iddian varsa, ortaya çıkacak ve adaylığını koyacaksın.

İnce aday, ama şu anda sadece aday adayı. Çünkü, partisinde bir ilk başlatacak, sandık koyup üyelere soracak:

-Memleket Partisi'nden kim aday olsun?

İnce iddialı: Türk siyasetinde bir ilk başlatıp, Genel Sekreter dahil, bütün yöneticilerin seçimle göreve başlamasını planlıyor.

Sordum kendisine. Diyelim ki aday oldu ve ilk turda sonuç alınamadı. İkinci turda kim desteklenecek? Yine parti üyelerine sorulacak mı?

"Hiç düşünmedim bunu" cevabını verdi:

-Ama iyi oldu hatırlattınız. Şimdiden söz veriyorum, ikinci tur söz konusu olursa, kimi destekleyeceğimizi de parti üyelerine soracağız.

***

İnce, "Ne Cumhur, ne de Millet İttifakı, tek yol Memleket" diyor...

Böylece, şu an için hiçbir ittifakın içinde yer almadıklarının altını çizmeye çalışıyor. Ancak, durduğu yer ve söylemlerine bakılırsa, Millet İttifakı'nın kaçınılmaz üye adaylarından biri. Çünkü, CHP ve İyi Parti'den farklı bir şey söylemiyor. "Erdoğan'ın gitmesi için ne gerekiyorsa yaparız" diyor. Bunun da tek yolu var, onlarla birlikte yol yürümek.

Çünkü "çoklu adayı" savunuyor. "Kılıçdaroğlu ve Akşener aday olsun, HDP de adayını çıkarsın, yarışalım" ifadesini kullanıyor.

Böyle bir durumda ilk turda sonuç almanın imkânı var mı? Yok, mümkün değil. Tek ihtimal, Erdoğan'ın yüzde 50 artı bir oyu geçip, seçimi alması. Zaten kendisi de "O zaman yapacak bir şey yok" diyor. Seçim ikinci tura kalırsa da, yaptığı açıklamalarla Memleket Partisi'ni, Millet İttifakı'na mahkûm hale getiriyor.

Zaten açık açık söylüyor:

"Erdoğan karşısındaki adaylar söz vermeli. Kim ikinci tura kalırsa, o desteklenmeli."

Sonuç:

İnce de Kılıçdaroğlu, Akşener ve HDP gibi aynı amacı gerçekleştirmek için yola çıkmış durumda. Hedef: Erdoğan'ı indirmek.

***

Hedef aynı, ama elbette bazı görüş farklılıkları var. Mesela, Kılıçdaroğlu ve Akşener, sürekli "erken seçimden" bahsediyor. İnce ise, 2022 sonbaharından önce bir seçim ihtimali görmüyor. Hatta daha da ileri gidip, "Erdoğan, Çanakkale Köprüsü'nü açmadan seçime gidecek gibi görünmüyor" değerlendirmesini yapıyor.

Yani, İnce'ye bakılırsa, seçimler zamanında yapılacak.

Bir de anketlerden oldukça rahatsız, "Hiçbirine inanmıyorum, hepsi palavra" diyor.

İnce tarafına ve Millet Partisi'ne bakınca görünenler bunlar. Bir de geldiği yer itibarıyla halen mahalle baskısının izleri ve etkileri var üzerinde.

<p>Sadakatsiz dizisinde canlandırdığı Derin rolüyle 2020 ve 2021 yılında yıldızı parlayanlar arasına

İlginç tavırları geceye damga vurdu

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri