• $8,8432
  • €10,3781
  • 496.856
  • 1384.68
9 Eylül 2021 Perşembe

Hastalıklı bir hal

Normal değil bu yaşadıklarımız. Maalesef içimizde kin ve nefretle beslenen, çevresine de kin ve nefret tohumları saçan bir güruh var. Bunlar, sosyal medyayı da siyaseti de çepeçevre sarıp kuşatmış durumda.

Bir insanı sevmeyebilirsiniz. Herhangi bir siyasetçinin attığı adımları beğenmeyebilirsiniz. Bunlar son derece normal haller. Ancak, bu sevgisizliği kin ve nefrete döndürmek, hastalıklı ve tedavi gerektiren bir ruh hali!

Skandalları ile dikkatimizi çeken CHP'li Aykut Erdoğdu, bunlara yenisini ekledi. Sosyal medyada, bir köpeğin videosu ile birlikte sahibinin Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında sarf ettiği "Gıcık oluyorum adama. Ölsün istiyorum" sözlerini paylaştı. Sonra da gelen tepkiler üzerine bunu sildi.

İşte içteki kin ve nefretin dışa vurumu bu! Sağlıklı bir hal de değil. Ergen muhabbetinden öte anlamı yok. Üstelik, bir siyasetçinin içine düştüğü derin aczi ifade ediyor. Erdoğan'ın karşısına çıkıyor, yeniliyorsun; her defasında aynı akıbeti yaşıyorsun, başarıp sonuç alamayınca da "ölmesini" istiyorsun.

Sakat ve hastalıklı bir tavır bu! Ayrıca, sınırı da yok bu hastalıklı tavrın...

Herkes birbirinin ölmesini ister, herkes birbirine beddua eder, herkes sevmediğine ağzına ne geliyorsa söylerse, yaşanmaz hale gelir bu ülke.

***

Bir de tersinden bakmak lazım olaya...

Bizde hastalık çeşit çeşit: Maalesef belli kitleler sevdiklerinin her türlü yanlışına, sevmediklerinin de her çeşit olumlu davranışına karşı körler! Hadiseye değil, bu hadiseyi kimin gerçekleştirdiğine bakıyorlar. Tavırlarını ona göre belirliyorlar.

Mesela, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, suya yüzde 16 civarında zam yaptı. Aslında istediği yüzde 40'lık bir zamdı. Belediye Meclisi, oranı aşağıya çekti.

Oysa, seçim öncesi dağıttığı broşürlerde ve kameraların karşısına geçerek bizzat suda yüzde 40 oranında indirim yapacağını vaat etmişti. Halktan bu söylemlerle oy aldı. Hadi "yalan söyledi" demeyelim, ama en basit ifade ile halkı yanılttı.

Hadi eleştirin bakayım eleştirebilirseniz...

Sosyal medyada bir ordu, küfürlerle karşılar sizi. Diğer zamları örnek gösterip, alabildiğine saldırırlar. İmamoğlu'nun halka verdiği sözleri yerine getirmediğini örtülemek için "doğalgaz, elektrik zammı" deyip, hakaretlerle devam ederler...

Bu da başka bir sıkıntılı ruh hali!

***

Bu hastalıklı ruh hali, bazı siyasetçilerimizin gıdası haline gelmiş durumda. Oradan beslenip, onun üzerinden semiriyorlar.

Tepedeki insanlar bu tür tavırlar içine girince, aşağıdakileri de tutmanın imkânı olmuyor tabii. Bu sakat ve hastalıklı hal, müsilaj misali çevreye yayılıyor. Eleştirileceği ve kınanacağı yerde, alkışlarla destekleniyor. Siyaset de alabildiğine kirleniyor.

Bir dönem sokaklara çıkardı insanlar. "Temiz toplum" sloganları atarlardı. Ama bugün görüyoruz ki, asıl o topluma örnek olması gereken siyaset kirlendi. Geçmişte "temiz toplum" diye bağıranlar da bugün o kirliliği alkışlıyorlar.

Korona misali yayılıyor hastalık. Yavaş yavaş daha geniş kitleleri etkisi altına alıyor. Bence yakın gelecekte karşı karşıya kalacağımız en büyük tehlike de bu!

<p class='MsoNormal'>Gelecekte yer alması beklenen yerli ve milli üretim araçlar  da TeknoFest'te ha

Ayakları Yere Basmayan Festival: TeknoFest

''Yola çıkmalı'' dedirten 5 film

Mezarlıkta toprağa yarı gömülü halde bulundu!

Kilo vermek isteyenler dikkat! Limon diyetiyle ayda 10 kilo vermek mümkün