• $15,8654
  • €16,8904
  • 939.533
  • 2393.61
12 Ağustos 2017 Cumartesi

Venezuela çok zorda!

Venezuela 1992'de daha önceki başkan adayı Hugo Chavez tarafından yapılan bir yaklaşımla, sol bir ekonomi ve siyaset yaklaşımına geçme girişimi yapmıştı.

Chavez 1992-1994 arasında ise hapse girmişti, çünkü başlattığı sol yaklaşım başlangıçta başarısız olmuştu. Chavez hapisten çıktıktan sonra 1999 yılında girdiği seçimle başkan seçildi. Ancak başarılı siyasetçi Chavez Mart 2013'te de kanserden öldü. Halbuki zaman içinde çok sevilen ve başarılı bir siyaset yöneticisi olmuştu. Bu ölüm Venezuela için büyük bir kayıptı, çünkü Chavez vatandaşlar tarafından çok destekleniyordu.

Chavez’in yerine işbaşına aslında aslında eski bir otobüs şöförü olan sendikacı Nicolas Maduro geçti. Chavez’in tersine Maduro çok beceriksiz bir siyasetçi idi. Bu nedenle de Venezuela 2013 yılından bu yana Maduro yönetiminde kavga içinde yaşıyor.

Venezuela global petrol stokunun yüzde 17.5 payıyla en zengin petrol ülkesiydi. Ama petrol fiyatları 100 dolardan yarının altına inince Venezuela petrol çıkaramaz hale geldi. Çin Maduro’ya yardım etmeye çalıştı ama 60 milyar dolar kredi verip ülkeyi değiştiremeyince de kredi vermeyi kesti. Petrol parası iyice küçülünce Maduro ancak zorla oy alabilir hale geldi. Muhalefet daha fazla oy alarak çoğunluk haline geldi. Ülkeyi yönetemeyen Maduro en son bu yıl uyduruk bir seçim yaptı.

Son ay içinde yapılan seçimde, toplamda 19 milyon seçmeni olan ülkede Maduro seçimi şikelemesine rağmen sadece 3 milyon kişiden oy aldı. Maduro, karısı ve çocuğunu bile milletvekili yaptı. Ama ortaya çıkartılan Meclis ve seçilenler, emirlere sadık ve ruhen satılmış sahte seçmenlerdi. Venezuela demokrasiden tamamen kopmuştu. Vatandaş enflasyonun yüzde 600 civarına geldiği durumda tabii ki oy vermezdi. Ortalama Venezuela vatandaşları kişi başına 4.5 kilo kaybetmişti. Çünkü yiyecek alacak paraları yoktu.

Venezuela bu durumda komşuları Latin Amerika ülkeleri tarafından kuvvetle eleştirilmeye başlandı. Maduro ve yönetimi Peru Dış İşleri Bakanı Ricardo Luna ve de Brezilya, Meksika, Şili ve Kolombiya gibi büyük Latin Amerika ülkeleri yöneticileri tarafından çok eleştirilmeye başlandı.

Kanada da dahil Amerika kıtası ülkeleri sahtekarlık dolu seçimle getirilen 545 milletvekilini tanımayacaklarını ve de seçimin kanunsuz olduğunu gündeme getirdiler. Maduro 2018 yılında yapilması gereken seçimi de iptal edecek, yapmayacaktı. Amerika dahil, Amerika kıtasının kuzey ve güney ülkeleri Maduro'nun sentetik seçimini ise kabul etmediler.

Ama ülkede de hükümete karşı protestolar giderek sosyal kavga haline döndü. Çok sayıda insan ölmeye başladı. Bugün durum ve çözüm oldukça zor!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister