• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
10 Ağustos 2017 Perşembe

Sanayide tatil molası!

Bu yılın başından beri tempo artıran sanayi üretimi haziranda, Ramazan ve tatil günlerinin de etkisiyle yıllık bazda yüzde 3,6 azaldı. Hızlanan bir büyüme temposunun ardından haziranda gelen yavaşlama büyük oranda tatil günleriyle alakalı.

Geçen yılın haziranda 22 iş günü varken, bu yıl haziranda iş günü 20 oldu. Yani toplam mesai zamanında yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüş söz konusu. Bu nedenle sanayi üretiminde görülen negatif büyüme oranı çok sürpriz sayılmamalı. Yine de, haziran ayındaki düşüşe rağmen, ikinci çeyrek sanayi büyümesinin yüzde 2,1 olduğunu hesaplıyoruz.

TÜİK tarafından tatil günlerine ve mevsimsel faktörlere göre düzeltilen sanayi üretim endeksi ise haziranda aylık bazda yüzde 0,4 azaldı. Son üç aylık büyüme temposuna baktığımızda bir önceki döneme göre yüzde 1,7 oranında artış görüyoruz. Bu da yıllık bazda yüzde 7’lik bir büyüme temposuna karşılık geliyor. Bu yukarı yönlü trend, aşağıdaki grafikte de belirgin bir şekilde görülebiliyor.

Sanayi üretiminde sektörel detaylara bakacak olursak, sermaye malı imalatında yüzde 2,1’lik artış görülmüş. Buna karşılık diğer gruplarda üretim azalmış. Üretim azalma oranı enerjide yüzde 1,0, ara malı imalatında yüzde 5,5, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 6,5 ve dayanıksız tüketim mallarında yüzde 6,7 olmuş. En keskin üretim düşüşü tütün ürünleri (yüzde 28,1), giyim eşyaları (yüzde 10,2), kayıtlı medya (yüzde 9,9) ve elektrikli teçhizat (yüzde 8,3) imalatında görülmüş. Buna karşılık, kömür ve rafine petrolde yüzde 5, deri ve ilgili ürünlerde yüzde 7,4, otomotive yüzde 2,6, otomotiv haricindeki ulaşım araçlarında yüzde 11,6 ve kurulum ve onarımda yüzde 21,8 gibi yüksek oranlı büyüme oranları kaydedilmiş.

Hazirandaki tatil günlerinden kaynaklanan geçici üretim düşüşünden sonra temmuzda oldukça yüksek bir büyüme oranı bekleniyor. Bunun en önemli nedeni geçen yılın temmuz ayından kaynaklanan baz etkisi. Geçen yıl temmuzda sanayi üretimi 15 Temmuz nedeniyle yüzde 8,4 gibi yüksek oranda azalmıştı. Şimdi bu yılın temmuz ayındaki üretim artışı muhtemelen çift basamaklı seviyelerde ve yüksek olacak. Aynı zamanda bu yılın temmuz ve ağustos aylarında iş günü sayısı 22’ye yükseldi, bu nedenle büyüme oranları bu fazla mesaiyi yansıtacak.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar