• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
6 Ağustos 2017 Pazar

Şampiyon Usain Bolt kariyerini bitiriyor!

Dünyanın en hızlı adamı Jamaikalı yüz metreci Usain Bolt geçen yıl Rio de Janeiro Olimpiyat stadında üçüncü altın madalyasını aldıktan sonra ona gelecekteki planları sorulmaya başlanmıştı. Çünkü 30 yaşına geliyordu. Ama yaşına rağmen yarışlarını 3 altın madalya ile bitirmişti.

Bu yıl Bolt Londra Olimpik Stadına Dünya Şampiyonası için gelirken, tekrar sorgulandığında bu stattaki yarışlarının son yarışları olacağını açıkladı. Cumartesi akşamı yapılacak olan yarışlarda şansı desteklerse dördüncü 100 metre Dünya Şampiyonu madalyasını alacak. Gelecek hafta da son yarış olarak dört çarpı 100 metre rölesinde koşacak ve böylece atletizm kariyerini bitirecek.

Jamaika’lı Bolt yarış dışında konuşulduğunda şeker gibi bir insan. Brezilyalı birini gördü mü hemen samba yapmaya başlıyor. Bolt’un menejeri olan Ricky Simms diyor ki, atletizm başarılarını biliyoruz ama onun başarılarından daha önemlisi, her zaman kendisi olarak ve güler yüzle kalması. Esas bunun için çok çok seviliyor.

Bolt bu son yarışlarında finali kazanamasa da, Bolt’un atletizmi bırakması büyük bir boşluk bırakacak. Çünkü, Rio Olimpiyatları'ndan önce IAAF Rusya atletlerini yarışlara almadığı gibi 2005 yılından önce yapılan rekorların hepsini de kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Ama Bolt en hızlı 30 adet 100 metre yarışından dokuz tanesini koşmuştu (en hızlı üç yarış da dahil). Diğer 21 adet 100 metre yarışının atletlerinin hepsi de kariyerlerinde en azından bir adet doping suçlusu olmuştu. Bolt ise hiçbir zaman bir doping suçlusu olmamıştı.

Bolt Jamaica’da Trelavny’de Sherwood’da doğmuştu. Trelavny 75 bin nüfuslu bir kasaba idi. Ebeveyni Wellesley ve Jennifer hala Trelavny’de yaşıyorlar. Bu kasabadan Veronica Campbell- Brown, Merlene Ottey ve de Yohan Blake gibi şampiyonlar da çıkmıştı.

Jamaikalılar Bolt’un başarısının nedeni olarak ülkedeki atletizm merakını söylüyorlar. Ülkede okul müsabakaları bile kalabalık önünde yapılır ve televizyondan yayınlanırmış.

Ancak daha teknik nedenler de konuşuluyor. Bolt ortalama sprinterden çok daha uzun bir boy sahibi. Bolt uzun bacaklarıyla 100 metreyi 41 adımda bitiriyor. Ortalama atlet ise 45-48 arasında adım atıyor. Bolt ancak 60. metrede yüksek hız demek olan saniyede 12 metre hızına varıyor ve bu hıza geldikten sonra da hiç yavaşlamıyor.

Bolt’tan sonra onun kadar önemi olabilecek genç bir 100 metre yarışçısı atlet adayı var. Kanadalı 22 yaşındaki Andre De Grasse. Grasse diyor ki, Bolt biraz yavaşlamış olsa da gene de bu yılki yarışta geçilemez!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç ilizyonlar

Karabük'te bilim insanları otonom kontrollü kalp masajı cihazı geliştirdi