• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
9 Ağustos 2017 Çarşamba

İlk yarıda dış ticaret

Haziranda ihracat yüzde 2,3’lük artışla 13,2 milyar dolara yükselirken, ithalat yüzde 1,5’lik düşüşle 19,2 milyar dolara geriledi. Böylece aylık dış ticaret açığı da beklentilere yakın 6 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı ayında dış ticaret açığı 6,6 milyar dolar olmuştu. Haziranda dış ticaret açığının azalması olumlu bir gelişme. Ancak son aylardaki trende baktığımızda, dış ticaret açığının genel olarak artış trendinde olduğunu görüyoruz. İlk altı ayda dış ticaret açığı yüzde 10’luk artışla 31 milyar dolara yükselmiş. On iki aylık birikimli açık ise Haziran sonu itibarıyla 59 milyar dolarda. Bu rakam geçen yılın sonunda 56 milyar dolar seviyesinde idi. Aşağıdaki grafik TÜİK tarafından mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerini özetliyor.

TÜİK verilerine göre geçen yıl Türkiye’nin toplam ihracatı 142,5 olmuştu. Bu yılın ilk altı ayı itibarıyla on iki aylık ihracat ciddi bir hamle yaparak 148,4 milyar dolara ulaştı. İlk altı aylık performansa göre ihracat ve ithalat benzer oranlarda artıyor. Ocak-Haziran toplamında ihracat dolar bazında yüzde 8,2 artarken ithalat yüzde 8,7 oranında artmış. Ancak ithalat ihracattan daha yüksek olduğu için, benzer artış oranları dış ticaret açığının artmasına neden oluyor. Enerji ithalatının gerek miktar, gerekse maliyet olarak yükseliyor olması dış ticaret açığında görülen artışların en büyük nedeni olma özelliğini koruyor.

Ek olarak, ekonomik aktivitede görülen canlanma belirtileri de ithalattaki artışın devam edeceğine işaret ediyor.

İhracatın ülke gruplarına göre dağılımına baktığımızda, en önemli pazarımız durumundaki AB ülkelerine ihracatın yılın ilk altı ayında yavaş da olsa istikrarlı bir şekilde arttığını, ancak diğer Avrupa ülkelerine yapılan ihracatta düşüşün sürdüğünü görüyoruz. AB ülkelerine yaptığımız ihracat ocak-haziran döneminde yüzde 3,6 oranında artarken diğer AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 14,3 oranında azalmış. Türkiye’nin AB ülkelerine ihracatı yıllık 70 milyar dolar seviyesine yükselirken, Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarına yaptığımız ihracat da haziran sonu itibarıyla 43,3 milyar dolar seviyesine ulaşmış.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!