• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
11 Ağustos 2017 Cuma

Kuzey Kore ile ABD anlaşmaya niyetli değil!

ABD Başkanı Donald Trump salı günü Kuzey Kore’ye çok sert ikazlar yaptı. Trump dedi ki, "Kuzey Kore ABD’ye tehditler yapmaya kalkmasın, çünkü onlara öyle bir cevap veririz ki, ne olduklarını şaşırırlar!"

Trump aslında birkaç gündür tatilde idi. Trump New Jersey’de, Bedminster’deki golf sahasında eğleniyordu. Ama tatili bir ara durdurup, medya mensuplarına konuştu. Dedi ki, "Kuzey Kore ABD’ye tehtid yaparsa, öyle bir reaksiyon görür ki, doğduğuna pişman olur!" ABD’nin hedefi de tabii ki Kuzey Kore lideri Kim Jong Un idi.

Kuzey Kore’nin tehtidleri, aslında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Pyongyang'ın adını vermeden cumartesi günü yaptığı ikazlardan sonra geldi. Diğer önlemlere ilaveten, Birleşmiş Milletler Kuzey Kore’ye her yıl yaptığı kabaca 1 milyar dolarlık parasal desteği, alacağı farklı önlemlerle ortadan kaldıracağını da ekledi.

Birleşmiş Milletlerin bu yaklaşımı ise Kuzey Kore’nin öfkesini artırdı. Kuzey Kore, fatura ne olursa olsun nükleer silah ve de füzelerden vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Gerilimin artışında, Kuzey Kore’nin son ayda yaptığı iki başarılı füze denemesi ile ve daha sonraki itiş kakış ile tehlikeyi bölgesel olmaktan çıkarıp global hale getirmesi etkili oldu.

ABD-Kuzey Kore çekişmesi Wall Street’de de gerilim yarattı. Dow Jones Sanayi endeksi 33 puan aşağıya geldi. Son 10 günde ABD’de gerçekleşen kazançlar azaldı, S&P 500 endeksi ve de Nasdaq Composite Index’in ikisi de düştü. 10 yıllık Hazine Bonolarının getirisi de azaldı ve her kaosta olduğu gibi, altının değeri de yükseldi.

ABD Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson, haftasonunda Filipinler'deki bir Asya Güvenlik toplantısına gitmişti ve toplantı çerçevesinde ise Tayland ve Malezya’yı da ziyaret etti. Tillerson tüm ülkelerden Kuzey Kore’yi yaklaşımını değiştirmeye ikaz etmelerini istedi.

Malezya’nın Kuzey Kore ile ilişkileri Kuzey Kore liderinin üvey kardeşi Kim Jong Nam, şubat ayında , Kuala Lumpur havaalanında güpegündüz öldürüldükten sonra oldukça bozulmuştu. Güney Kore ise cinayetin Kuzey Kore tarafından yapıldığını iddia ediyordu.

Taylanddaki askeri juntaya da konuşan Dışişleri Bakanı Tillerson onlardan da Kuzey Kore’yi nükleer maceraları iptal etmeleri konusunda ikna etmeleri için yardım istedi. ABD temsilcileri ise 2014 darbesinden sonra Taylandı hiç ziyaret etmemişlerdi. Şimdi ise işleri düştü!

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?

Merkel'den Türkiye'ye veda ziyareti! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü balkonunda İstanbul Boğazı'nı anlattı