• $13,4241
  • €15,2461
  • 794.53
  • 2011.67
27 Nisan 2019 Cumartesi

İtalya'nın durumu Yunanistan'dan kötü!

İtalya’nın popülist koalisyonu, 17 milyar euro değerinde kamu varlığını, bu yılın sonunda satacağını her yerde gündeme getirmişti. Tez gerçekleşseydi, borç alınmış olması önemli bir adımdı. Çünkü Roma, o kadar çok yüksek miktarda borç sahibiydi ki, yeni borç alması artık kaçınılmaz hale gelmişti.

Roma bu yıl borç azaltmak için, toplamı GSYİH’in yüzde 1 kadarı olan bir miktarı, bazı tezlerini kullanarak ve de özelleştirmeden de fon alarak, elde etmenin gerçekleşmesi için, bu hafta çalışmalar yapmıştı! Ama yıl başladı, birkaç ay geçti ve hiçbir finansman çözümü gündeme gelemeyince de, vatandaşların hayatı zorlaştı. Anlaşılmıştı ki, bu yıl yeni fon bulunamayacaktı! Kamu yöneticileri de zaten özelleştirme kökenli finansmanın da gerçek olamayacağını düşünüyordu. İtalyan hazinesinde bu yıl uzun süre kamu bütçesinin yüzde biri kadar bir fonlama bile bulunamayacaktı, çünkü artık pek mümkün değildi.

İtalyan Hükümeti ancak çok az bir miktar fonu, devletin bütçesiyle ilgili çalışan kamu şirketi olan kurumlardan alabilirdi. Enel adlı kamuya ait enerji şirketi, kamunun ürünü olan yüzde 23.6 miktarında elektriği bedava dağıtıyodu. ENI adlı petrol şirketi ise yüzde 4.3 oranında petrol aktarıyordu. Leonardo adlı kurum ve İtalyan posta şirketi ‘Poste İtalyano’ da, ancak piyasa fiyatlarıyla bu listeden gelen toplam 20 milyar euroyu sağlayabiliyorlardı. Ancak özel bir şirket olan Five Star hareketinin de lideri olan bir kişi aynı zamanda Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio’da liderlik de yapmaktaydı. Gene de, Genoa’da çalışan ve özel bir şirket olan Autostrade Per İtalia’nın, yönetiminde bulunan diğer kamu şirket ve ürünlerinin kurban edilmesini eleştiriyordu. Baş ekonomist Lorenzo Codugno da kamunun 17 milyar euroluk malını satmasının planlanmamasını vurguluyordu.

Yunanistan Eurozone ülkeleri arasında en borçlu olan ülkeydi. Bugünlerde ise İtalya AB’de ikinci büyük borçlu ülke oldu. Ama Yunanistan şimdi toparlanırken, onun yerine İtalya’nın, en borçlu Avrupa ülkesi olması da bekleniyor.

Şu anda İtalya’nın büyümesi, yapılan tahminden daha düşük sorunlu gibi. Ama bu durum böyle devam edemez. Çünkü artık Brüksel de, İtalya’ya çok yüksek dozda baskı yapmaya başladı bile.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı