• $9,2278
  • €10,7273
  • 524.715
  • 1409.56
23 Nisan 2019 Salı

Notre Dame yandı ama yıkılmadı!

Victor Hugo, Notre Dame Katedrali’ne “Taştan yapılmış bir senfonidir!” demiş. Notre Dame hem ülkenin tarihi ve de hem de her taşı, tarihin ve bilim ve sanatın bir parçasıdır da denmiş.

15 Nisan’daki yangın, gotik katedralin tahtadan damlarını ve kulelerini yakmış ama taş binanın dini özelliğini bozmamış. Peki Notre Dame neden Fransa’da bu kadar hüzün yarattı? Çünkü Notre Dame her yıl kabaca 13 milyon kadar ziyaretçi turist alırmış. Notre Dame 850 yıl öncesinden gelen sanat eseri bir katedralmiş.

Bu eser, dini savaşlarda ayakta kalmış, Nazilerden kurtulmuş, devrim esnasında devam etmiş, iki dünya savaşı da geçirmiş ve sürekli de tarihi sergileyen bir eser. Napolyon 1804'te Notre Dame’de krallık taçını giymiş. Diğer taraftan da modern Fransa’nın Cumhuriyetçi kurucularından Charles de Gaulle ölümünde burada hatırlanmıştı.

Başkan Macron binayı yangın sonrası gece yarısından önce ziyaret etmişti. Yaptığı konuşmada, Notre Dame da Paris bizim tarihimizdir, edebiyatımızdır diye de açıklama yapmıştı.

Fransızlar tüm önemli tarihi günlerinde, savaş döneminde veya liberasyon gerçekleşmesinde Notre Dame’de törenler yapmışlardı. Bu yangın bir kaza ise de, neden yandığı incelenecek ve de yeniden de inşa edilebilecekti. Notre Dame’ın çatıları tahtadan yapılmıştı. 400 kadar uzman gene de Notre Dame’ın önemli bir kısmını yangından kurtarabilmişlerdi. Tabii yangın sonrası tüm kilise kontrol edilecek. Yangın uzmanları birçok sanat eserini toparlayıp kurtardılar. Bay Macron ne olursa olsun Notre Dame Katedrali’nin külliyen tamir edileceğini gündeme getiriyordu.

Yangının nasıl başladığı pek bilinmiyor. Notre Dame küçük bir adada ve sokakları da dar. İnşaatı sorun da çıkaracak. Beş yıl kadar bir zamanda kilise tamir edilecek gibi. Gene de Macron ilk gecede önemli finans gönüllüsü kazandıran bir konuşma da yapmış. Ama bu tür bir felaket ülkenin önemli bir kısmını zaten bir araya getirir. O zaman da Notre Dame bir felaketten çıkar!

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan yoğun bir mesaiyi  geride bıraktı. Devletin zirvesi önce savunma sana

Külliye'de savunma toplantısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı