• $9,2312
  • €10,719
  • 524.488
  • 1409.56
19 Nisan 2019 Cuma

Yanan 'Notre Dame' için para veren verene!

Paris’teki Notre Dame Kilisesi’ndeki yangından sonra Fransa’nın zenginleri kilisenin yeniden inşa edilmesi ve yenilenmesi için para yağdırmaya başladı.

Önce, Kering adlı lüks eşya üreticisi Pinaults ailesi, pazartesi akşamı, yangın daha da bitmeden 100 milyon euro bağış yaptı. Salı günü ise Arnault Ailesi ve LVMH adlı dünyanın büyük bir lüks grubu, Fransa’nın sembolü bu müthiş kiliseye 200 milyon euro bağışladı.

Salı günü sonunda derlenen para 700 milyon euro olmuştu. Hatta Fransız ailelerinin dışında uluslararası zenginler de finansmana katıldı. Fransız enerji devi Total de 100 milyon euro katkı yaptı. Kozmetik firması sahibi Bettencourt Meyers Ailesi L’Oreal kozmetik grubu hissedarı da olarak, 200 milyon euro katkıyla inşaatı finanse edeceklerini vurguladı. ABD’li teknoloji devi Apple da katkı yapacağını söyledi.

Paris’in sosyalist belediye başkanı Anne Hidalgo da kentin bütçesinden 50 milyon euro talep etti. Notre Dame Kilisesi’nin inşaatı, Bernard Arnault ile (Avrupa’nın en zengin adamı) ailesi arasında bir mücadeleye de döndü. LVMH’in varlığı daha yüksek olduğundan Bay Arnault daha fazla vermek zorunda kalmıştı. Bay Arnault’un net varlığı 90.4 milyar dolar ve bu da onu dünyanın üçüncü zengini yapmakta.

Arnault’lar ile Pinault’lar arasında rekabet ise 1990’dan bu yana var. Diğer taraftan da İtalyan Gucci de ortada. Telekom ve inşaat şirketi sahibi Bouygues Ailesi de, 10 milyon euro yatırmış. Reklam şirketi JCDecaux ise 20 milyon euro vermiş. Fransız bankası Societe Generale ise 10 milyon vaat etmiş. Henry Kravis adlı kişinin grubu KKR ve karısı Marie Josee Kravis ise 10 milyon euro vermişler. Fondation du Patrimoine ise kilisenin tamiratı için ekstra para vereceğini ama şu anda 4 milyon euro verdiğini de eklemiş. Ama Notre Dame gibi takriben 856 yıllık geçmişi olan,1403 yılında inşaatı bitmiş tarihi bir kilisede, ne kadar tahribat olursa olsun durumu düzeltilecek. Ama zengin Fransızlar bir yandan para yatırırken diğer yandan da didişmesinler. Ben Notre Dame’ı birkaç defa gezdim, tadilattan sonra tekrar ziyaret ederim!

<p>Kahraman polis memuru Fethi Sekin'in  şehit olduğu saldırıya bomba temin eden PKK'lı teröristin i

Bombalar tatlı kutularında gelmiş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı