• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
29 Nisan 2018 Pazar

Dünya Bankası’nın baş iktisatçısı değişti!

İktisatçısı ve gelişen ülkelerde ticaretin serbestleştirilmesi konusunda ve de eşitsizlik konusunda uzman Yale Üniversitesi Profesörü, Pinelopi Goldberg, Dünya Bankası’nın baş iktisatçısı oldu.

Hem Amerikan vatandaşı hem de Yunanistan vatandaşı olan Bayan Golberg, çok üst düzey akademik konularda uzman. Goldberg, yazdığı bir makalede en zor konulardakşi çalışmaları sonrası Amerikan Economic Rewiew adlı ABD ekonomi dergisinin de ilk kadın yöneticisiydi. Ayrıca beş yıldır da derginin yöneticiliğini yapmıştı.

İncelediği ekonomik konular, globalleşmenin gelir dağılımına ve de gelişen ülkelerde eşitsizliğe etkisi gibi zor konular. Ekonomik konulardaki önemli bir uzmanlığı da Dünya Bankası’nın uluslararası ticaret savaşına nasıl karşı durabilmesi gerektiği.

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Bayan Goldberg’in mesleğindeki en önemli konulara hep çok zaman ayırması da, önemli bir özelliğidir demiş. Mesela gelişen ekonomiler gelecek için nasıl hazırlanmalı veya dünyanın her yerinde fırsat eşitliği nasıl herkese açık olur gibi konular.

Bayan Goldberg bir makalede korumacılık ve de ticaret serbestliği artık otomatik olarak insanlara açık olacak şeklinde de düşünülemiyeceği için, serbet ticaretin nasıl herkeze açık hale getirilebileceği konusunu da incelemiş.

Bir başka makalede ise ticaret politikası artık önemli değil tezinin, şimdi nasıl tarifelerin ticaretin ana politika aracı olmasını sağladığını incelemiş.

Bir diğer makalede ise gelişen ülkelerde ekonomik araştırma konularında entellektüel mülkiyet konusu incelenmiş. Başka bir konu ise gelişen ülkelerde döviz kurlarının nasıl ticaretin temel domestik fiyatlarına etki yaptığı gibi konular.

Bayan Goldberg, bir yıl evvel göreve gelmiş olan Paul Romer’in yöneticilik haklarının personelle hem stil hem de içerik konularında çatışmalar sonrası, elinden alınması ve de yönetimden ayrılması sonrasında, Dünya Bankası araştırmalarının kalite konusu ve de yapılış tarzları konusunda uzman olarak göreve çağrılmıştı.

Ekonomi araştırmalarının kalitesini artırması istenen Bayan Goldberg, önceleri hem Yunanistan’da çalışmıştı, hem de Almanya’da görev almıştı. Sonra da Stanford Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştı.

Princeton ve de Yale üniversitelerinde kariyerinin uzun bir miktarını geçirmişti.

Bu iki üniversitede asli göreve alınan üç kadından da biritdi. Dolayısıyla yakından tanıyanlar kıymetini anlayabiliyor.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak