• $13,7219
  • €15,5285
  • 785.979
  • 1927.39
27 Nisan 2018 Cuma

Mucize: Kuzey Kore diplomasiye mi geçiyor?

Roula Khalaf der ki, parmaklarının arasındaki sigara ortadan kaybolmuş! Karısı hanımefendi gibi gözükmeye başlamış. Medyası hakaretleri bırakmış, füzelerden de hiç bahsetmiyor.

Yani Kim Jong Un birkaç ayda önceki davranışlarını bırakmış ve de hem kişiliğini hem de rejimini değiştirmiş. Pyongyang’dan çıkmaktan korkan lider, Çin’e gitmiş ve Başkan Xi Jinping ile bir zirve bile yapmış. Cuma günü de Güney Kore lideri Moon Jae In yüz yüze konuşabilecekler. Birkaç hafta sonrası ise, planlananlar yapılabilirse, büyük ödül eline gelecek, Bay Trump ile toplanacak.

Sigorta gibi düşünüyor

Bay Kim birden bire küstahlıktan diplomatik ilişkiye geçmiş olacak. Hatta denüklerizasyon bile gündeme gelmiş olacak. Amerika ile Güney Kore arasındaki ortak askeri çalışmalar duracak ve de Güney Kore’de bulun 28 bin ABD askeri de ortalıkta olmayacak.

Şu anda Brookings’te çalışan ve daha önce de bir istihbarat elemanı olan Jung Pak, Kim’in diplomat olarak davranışıyla nükleer silah konusundaki davranışı birbirine benziyor diyor. Kim, aşırı doz baskı anında pek iyi olamıyor ama üst düzey ilişki olduğunda da müthiş müspet ilgisi ortaya çıkıyor.

Bir farklı görüşe göre, nükleer silahları rejimin ayakta kalmasını sağlayabilmek için sigorta gibi düşünüyor. Ama bazı kişiler de Kim tüm insanlar gibi zaman kazanmak için Trump ile yakınlaşmaya çalışıyor diyorlar. Hatta Trump ile yakınlaşmasının Kuzey Kore’nin statüsünün ve nükleer gücünün kabullenilmesini istemesi anlamına geliyor deniyor.

Ama biraz dikkatli bakılırsa Kim henüz dış âlemde kabul edilmemiş durumda gibi. Şüpheli bakanlar da var. 2002 ila 2005 arasında altı ülkelik toplantıda (ABD, Japonya, Kuzey Kore, Güney Kore, Japonya, Çin ve Rusya) nükleer silahlarını bırakacağını ve de programını ortadan kaldıracağını söylemişti.

Gene 2012’de ABD-Kuzey Kore arasında anlaşma da boşa gitmişti. Bazı yabancı kişiler Kim, Trump’ı aldatıyor diye düşünüyorlar. Ama bir Beyaz Saray danışmanı Victor Cha Kuzey Kore ile uzun zaman görüşmeler yapmıştı.

Tabii Trump’ın yarım başarıyla olayları el altında tutabilmesi de, önemli başarı sayılabilir deniyor. Bay Kim, Trump zirvesini yıllarca olmasa bile, aylarca elinde tutabilir ve de ABD için askeri bir tehlike olmazsa da, çarpışmadan da uzaklaşılmış olunur. Bakalım zaman içinde ne olacak!

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri