• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
24 Nisan 2018 Salı

Castro Ailesi hâlâ Küba’da işbaşında!

Fidel Castro 2016’da 90 yaşında vefat etmişti. Takma adı Fidelito olan büyük oğlu ise bu yıl intihar etti. Fidel Castro’dan sonra Fidel’in kardeşi Raul Castro ülkenin başına geçmişti. Raul iki dönem başkanlık yaptıktan sonra geçen hafta istifa etti.

Fakat Raul istifa etmiş olsa da, Komünist Parti’nin başkanı olarak kaldı. Ayrıca silahlı kuvvetlerin de başkanlığını devam ettirdi. Castro isimli diğer gençler ise istihbarat ve diğer kamu işlerini yönetmekteler.

Yeni başkan ise 58 yaşındaki Miguel Diaz-Canel Bermudez olarak ilan edildi. Miguel Diaz, başkanlık işlerini gene de genç Castrolarla paylaşacak.

Raul Castro şu anda 86 yaşında ve 12 yıl başkanlık görevini yaptıktan sonra geçen hafta istifa etmişti. Başkanlıktan önce de 50 yıl kadar savunma bakanlığı yapmıştı:1959’dan 2008’e kadar. Raul Castro, Havana’dan Santiago de Cuba’ya göç edecek. Ama yeni başkan Diaz -Canel işbaşında yalnız bırakılmayacak.

Diğer taraftan da Raul Castro’nun 12 yıl beraber çalıştığı elemanı Alcibiades Hidalgo ise, onunla konuşanlara bizim patron ölene kadar gücü kolay kolay devretmez demiş.

Raul Castro’nun bir de oğlu var: Alejandro Castro Espin 52 yaşında. Alejandro ordunun içişleri bakanlığının istihbarat işlerini yönetmekteydi. Castro Espin, Başkan Obama döneminde ABD ile ilişkiler yapılması için çalışmıştı. Juan Juan Almeido isimli ve babası bir Küba devrim kahramanının oğlu kişi ise, babası öldükten sonra, Castro Espin ona ne yapar bilinemez demişti.

General Louis Alberto Rodrigues ise Raul Castro’nun kızı Debora ile evli ve de Raul Castro’nun en sevdiği torunu da, onun çocuğuydu. General Rodriguez ise ülkenin en güçlü adamlarından biri sayılmakta. Çünkü 1200 kadar kamusal şirketi yönetmekte. Ülke ekonomisini yöneten aslında bu damat.

Raul Rodriguez’in oğlu Raul Rodriguez Castro ise, Raul Castro’nun koruması görevini yapıyor ve bütün sırları biliyor.

Mariela Castro ise Raul Castro’nın kızı. Mariela bir parlamento üyesi ve de birçok konuda ortaya çıkıyor ama sanıldığı kadar da güçlü değil.

Sonuçta ülkenin geleceği için konuşanlar, Castro Ailesi'nin hâlâ her şeye hakim olduğunu düşünüyor. Ve Castro ailesi yönetimi bırakana kadar da, Küba’da değişiklik olamaz diyorlar.

Küba’nın Birleşmiş Milletler temsilciliğini yapmış emektar ve emekli Hidalgo, Castrolar ortadan yok olmadan Castroism’den kurtulmak mümkün değil deniyor.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı