• $13,7149
  • €15,5621
  • 786.561
  • 1910.41
23 Nisan 2018 Pazartesi

Arsene Wenger ve futbol!

Fransız asıllı Arsene Wenger bugün 68 yaşında ve uzun yıllar aralıksız çalıştığı İngiliz Arsenal Takımından ise birkaç gün evvel istifa etti. Wenger İngiliz takımı Arsenal’de hiç takım değiştirmeden tam 22 yıl çalışmıştı. Wenger aslında Fransız vatandaşı idi. Gençliğinde Fransa’nın alt liglerinde sıradan bir stoper olarak forma giymişti, yani oyuncu olarak pek hatırlanmaz. Ama Wenger İngiliz profesyonel futbolunu değiştiren teknik kişi olarak tüm dünyada bilinir.

Wenger Strasburg Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği eğitimi yapmıştı, sonra da Robert Schuman Üniversitesinde ekonomi master’ını gerçekleştirdi. Wenger Fransızca, Almanca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca ve de Japonca dillerini öğrenmişti. Wenger Futbolcu olarak ilerleyemedi, ama en üst düzey teknik adamlardan biri oldu. Wenger teknik adamlığa Nancy Kulübü ile başladı.1987-1994 yılları arasında ise Monaco takımını çalıştırdı.1988-89 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupası'nda, takımı Monaco ile Galatasaray‘a yenildi. 1994 yılında ise sürpriz bir kararla Japonya’nın yolunu tutan Wenger, 2 yıl sonra 1996 yılında Arsenal’in başına geçti.

Wenger Arsenal’i hem sportif hem de ekonomik anlamda yukarılara taşıdı. Wenger 97-98 sezonunda, 2001-2002 sezonunda ve de 2003-2004 yıllarında namağlup Premier Lig şampiyonu da olmuştu.2005 yılında ise FA Cup’ı da kazanmıştı. Arsenal sonunda FA Cup’ı en çok kazanan takım oldu. Fransa da ve de Japonya’da da, birer kere hem lig hem de kupa şampiyonu olmuştu.

Futbol otoriteleri farklı dönemlerde futbolun gelişimine en çok etki etmiş üç takımı sayarlar. Rinus Michels’in Hollanda Milli takımı ve de Ajax, Arrigo Sacchi yönetimindeki AC Milan ve de Pep Guardiola’nın Barcelona takımı. Futbolun son büyük vizyoneri olarak Arsenal’in başına geçen Wenger ise, 1996 yılından sonra İngiliz futboluna, “total futbolun” nasıl oynanması gerektiğini gösteren kişi de olmuştu. Wenger 1996-2018 arasında tam 22 yıl peş peşe Arsenal’in teknik adamı olarak görev yaptı. Wenger ayrıca profesyonel takımda tek başına teknik adamlık yapan tek antrenördü. “Total futbol” yaklaşımını ve 1980 yılından bu yana istatistik tutmayı futbola getiren kişi de, Wenger olmuştur. 2003 yılında Portekizli genç Christiano Ronaldoyu Londra’ya getiren ama Manchester United’a kaptıran da Wenger idi. Ertesi yıl ise Rus Roman Abramovich paraları bastırdı ve Chelsea takımını aldı. Böylece petrol zenginliği futbola girmiş oldu. Ama Arsenal petrol zenginleriyle mücadele edecek güce sahip değildi.

Wenger futbolda oyunculara pek fuzuli para harcamadığından, kulübe yöneticiliği döneminde para biriktirtmişti. Wenger ayrılırken Arsenal takımının 144.3 milyon nakit parası vardı. Bu da o günlerde, İngiliz kulüpleri arasındaki en büyük nakit varlıklı takım demekti.

Bugün 68 yaşına gelen Wenger önümüzdeki dönemde ne yapacağını konuşmuyor!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler