• $ 5,9381
  • € 6,5812
  • 295.258
  • 123556
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Boeing MAX, uçuş denemesine hazırlanıyor

Federal Aviation Administration (FAA) Paris’te, yakında 737 MAX uçaklarının uçuş denemelerine hazır olacağını açıkladı. Hatırlanırsa iki Boeing uçağı düşmüş ve 346 kişi ölmüştü.

Wall Street Journal ve NBC News tarafından yapılan araştırmada 774 kişiyle anket yapılmış ve ankete katılanların yüzde 25'i MAX uçağıyla tekrar uçmayı denemeyeceklerini söylemişti.

Ankete katılanların yüzde 38’i kararsızken, yüzde 37’si de uçakların yeniden hazırlanıp uçuşa geçebilecekleri açıklandığı zaman, uçuşa katılacaklarını gündeme getirmişlerdi.

Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, Paris’teki Air Show’da yaptığı konuşmada, yaz sonunda MAX uçaklarının problemsiz uçabilecek hale gelmiş olacaklarını duyurdu. Ama 346 kişinin ölümüne neden olması da kolay kolay unutulabilecek bir durum değildi. Nitekim Avrupa ve Kanada’da yeniden denemeler yapılmakta ve incelemelerin sonuçları da teknik olarak açıklanmakta.

Birkaç yüz MAX uçağının yere indirilmiş olması ve yeniden uçuş için teknik çalışmayla hazırlanması olukça yeni emek gerektiriyordu. CFM adlı uluslararası uçak motoru şirketi General Electric Co. ve Safran Sa adlı şirketlerin ürünüydü ve 250 teknisyen de uçağın yeniden uçurulabilmesi için teknik değişiklikleri yapmakta. United Continental Holdings Inc. ve Southwest Airlines Co. MAX uçaklarında uçuşları olan müşterileri diğer uçuşlara ücretsiz olarak transfer etmekte ve de hizmet vermekte.

CEO Muilenburg, Boeing’in uçaklarında nelerin değiştirildiğini açıklamaya söz vermişti. Diğer taraftan da Baş Yönetici Doug Parker ise uçakları uçuşa hazır hale getirdikten sonra, önce kendi yöneticilerini ve şirketin kendi personelini MAX uçuşlarına koyacak ve de uçakların teknik sorunu kalmadığını da herkese göstereceklerini ilan etmekte. United Şirketi CEO’su Oscar Munoz da United’ın ilk uçuşunda kendisinin de uçakta olacağını söylemekte. Southwest CEO’su Gary Kelly de kendisinin de ilk MAX uçuşunda uçakta olacağını söylemekte. Bakalım sonuç ne olacak?

<p>Kent merkezine 32 kilometre uzaklıkta bulunan, 20 bin nüfuslu Dereli ilçesinde 5 yıl önce keşfedi

5 Yıl Önce Keşfedilen Mavi Göl, 1 Milyon Ziyaretçiyi Ağırladı

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Bitlis'te güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce göçmen Meksika sınırında