• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
1 Haziran 2019 Cumartesi

İran 40 yıldır savaş içinde yaşamaktaydı!

ABD, en son habere göre, 1500 kişilik küçük bir orduyu İran’a göndererek İran’ın olası savaşlarının devamını önlemeye çalışacak. İran’la savaş çıkmasından çekinenler, savaşın ortadan kalkmasını tercih etmekteler ama İran ise 40 yıldır savaş içinde yaşamaktaydı. Önce Arap Emirlikleri’nin ticari gemilerini ve sonra da 1979’da Hizbullah, Tahran’daki ABD elçiliğini işgal etmişti.

Beyrut’ta 63 kişi öldürülmüştü. Bunların 17’si Amerikalıymış. 6 ay sonra ise iki bombalama daha yapılmış ve de 241 ABD personeli ve 58 Fransız askeri öldürülmüştü.

1990’da ise İran’ın o zamanki yeni lideri Ali Khamenei ise, ‘İslami Gardlar’ dünyanın her yanına yayılsın diye özel ordu kurmuştu. 2000’de ise İslami Devrimci Askerler, ABD’nin Irak’ı işgalini görmüşlerdi. Askerler öldürücü silahlarla yüzlerce ABD’li ve diğer ülkelerin askerini de öldürmüşlerdi. İran ve Irak’ta öldürülen askerlerin sayısı ise Pentagon tarafından 608 kişi olarak tahmin edilmişti.

İran silahlı askerleri füzelerle de saldırtınca da durum iyice kötüleşmişti.

Sonuçta durum salt İran’la savaşmak değildi. Philipp Smith adlı bir Washington Yakın Doğu Enstitüsü uzmanına göre de, yüzlerce Şiili grup, Irak, Lübnan ve Suriye’de de savaşmaya girişiyordu. 2016 yılında nükleer savaş gündeme gelince de Obama’nın davranışı da, İran’a yaklaşımı, farklı ve sulh içinde bakar şekilde gerçekleşmişti. İran, 2016 yılından itibaren milyarlarca dolar nakit sahibi de oldu. Ve İran da Lübnan, Suriye, Yemen ve Irak’ı bile kısmen kendi tarafına alabilir hale de geldi.

Obama ve de Trump’ın İran yaklaşımı ise, şu anda sanki İran’a karşı etkili oldu gibi. Hizbullah lideri Hasan Nasrullahü, askerlere maaş bağlanmasını da talep etti. İran’daki yeni felsefe, ülkenin ve vatandaşların da kısmen başka yöne değişmesine de yol açtı.

Eğer tam bir askeri savaş yeniden gündeme getirilmezse de rejim önemli boyutta ve hızda değişmiş durumda denilebilir.

Ama 40 yıldır ABD askeri kuvvetlerine ve dostlarına karşı savaş açmak da, kolay kolay içinden çıkılabilir hale pek gelmiyor. Umut edenler, sulh için yeni yaklaşıma geçmek için girişmekte ama sonuç tam ve ne zamanda olacak, o da henüz pek bilinir değil.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı