• $9,5297
  • €11,1045
  • 546.558
  • 1455.42
11 Haziran 2019 Salı

Almanya'nın ihracatı düşmeye başladı!

Babam Münih’te doktora yapmış bir Almanca uzmanı ve Türkiye'de de Almanca hocasıydı. Ağabeyim ise gençliğinden beri Almanya’da matbaacılık konusunda çalışmaktaydı, şimdi emekli ve uzun zamandır da Berlin’de yaşamakta. Ben ise 11 yaşında, babam Münich Üniversitesi’nde doktora çalışmasını yaparken, orada ilkokula gitmiştim ve Almanca öğrenmiştim. Türkiye’ye döndükten sonra ise İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdim. Yani Almanca ve Almanya’daki gelişmeler beni ve ailemi hep ilgilendirmişti. Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın eski ve büyük siyasi partilerinin küçüldüğü konusunda bir yazı yazılmış ve ben de bu köşede özetine yer vermiştim. Bir başka yazıda ise Almanya’da lider Bayan Merkel’in sahibi olduğu şirket koalisyonundan dahi uluslararası medyada bile, artık Almanya’da reform yapılamadığından şikayet vardı. Merkel bile itibarını kaybeder gibiydi.

Bu yazıda ise uzun yıllar ihracatta dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Almanya’nın ihracat yapamayacak duruma doğru gittiği tezini gündeme getireceğim. Alman Merkez Bankası, Almanya’nın ihracatının azalmasının sonucu olarak ülkenin bu yılki reel büyümesinin yüzde 0.6 civarını aşamayacağını vurgulamakta. Bir evvelki yıl Almanya’nın büyümesi aralıkta yıllık yüzde 1.6 olarak tespit edilmişti.

Ekonominin zayıf üretimi birkaç gün evvel Financial Times Gazetesi’nde gündeme getirildi. Bundesbank Başkanı Jens Weidman, ihracatın nisanda yüzde 3.7 düştüğünü, toplam ihracatın ise sadece 109.7 milyar olduğunu açıklamıştı.

Almanya’nın ihracatının düşmesinde önemli bir etki de, ABD’nin aşırı dozda ticaret savaşını gündeme getirmesinin önemli ölçüde etksi olmasıydı. Birinci ve ikinci çeyrekte sanayi üretiminde de gerileme olmuştu. Tabii Almanya’da üretimde azalma olması kadar dış âlemde de talebin yavaşlaması da önemliydi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de, sorunların bölgede bir süre daha devam edeceğini vurgulamakta. Bu durumun doğal olarak Türkiye’ye de etkisi olmakta.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu