• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
8 Haziran 2019 Cumartesi

Almanya'nın büyük partileri küçülüyor

Avrupa’daki Parlamento seçimlerinden ortaya çıkan önemli şey, geçmişte yönetimi elinde tutan partilerin gücünün azaldığı! Yani Hükümeti yöneten ortanın sağı Hristiyan Demokratlar ve de Angela Merkel tarafından yönetilen ortanın solu Sosyal Demokratlar önemli boyutta güç kaybetmişlerdi.

Hristiyan Demokratlar son seçimde daha evvelki Avrupa oylamalarından yüzde 7.5 oranında oy kaybetmiş ve sadece yüzde 22.6 oy alabilmişlerdi. Sosyal Demokratlar ise daha da kötü duruma gelmişlerdi. Yüzde 11.6 puan azalarak yüzde 15.8 düzeyine inmişlerdi. Her iki önceki lider parti ‘Greens’ adlı partinin altına inmişti.

Büyük partilerin oy kaybı ise epey zaman sonra gündeme gelmişti. Ama büyük partiler değişiklik yapmayarak, acendalarını değiştirmeyerek, adeta büyük partilikten uzaklaşmışlardı. Yani ‘ölmeye razı!’ gibilerdi. Her iki partinin de içinde çekişme vardı. Sosyal Demokratların Başkanı Andrea Nahles ve Hristiyan Demokratların lideri Annegret Kramp-Karrenbauer parti içinde stratejileri nedeniyle sorun yaşamaktaydılar. Halbuki dünya ve ülke değişmişti. Ama iki parti de kaldıkları yerde adeta ‘donmuşlardı!’

Tabii bu yaklaşım ‘Green’lerin’ giderek daha fazla oy almalarına yol açmıştı.Green’ler yaşlılar arasında, Hristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratları da geçmişlerdi. 18-29 yaş arasındakilerde ise, mesela Hristiyan Demokratlarda, sadece yüzde 13 oy gerçekleşmişti.

3 Haziran tarihinde ise bir evvelki yıl SPD Partisi'nin başında olan Andrea Nahles ise, 2017’de başa geçmişti ama oy yüzde 12 puan azalarak, yüzde 16 düzeyine inince de istifa etmişti. Nahles’i eleştiren bazıları ise Bayan Merkel’in bazı genç yakınlarının oy kaybetmesinin, partinin zayıflamasının nedeni olduğunu söylüyorlardı. Ayrıca Nahles’i eleştirenlerin bazıları da ortanın solu partinin koalisyonu iptal etmesi ve tek partiye dönmesini talep ediyor ve seçmenlerini böylece yeniden kazanabileceğini düşünüyorlardı. Ama Merkel’in Hristiyan Demokratları da Avrupa seçimlerinde bile kötü oy almışlardı. Bu durumda Merkel ve de Annegret Kramp-Karrenbauer da geçtiğimiz birkaç gün öncesinde destek vermek için öne çıkmışlardı. Zaten şu anda Sosyal Demokrat kesimi, ulusal oylamanın yüzde 12’sini alabiliyordu. ‘Green Parti’ ise, ilginçtir, Merkel’in Hristiyan Demokratların üstüne çıkmış ve birinci olmuştu.

<p>Dermatolog Prof. Dr. Mustafa Özdemir cilt sağlığımızla ilgili aşağıda merak edilen tüm soruları S

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Dört ülke Türk zırhlısı Yörük 4x4'ü bekliyor

Çanakkale Boğazı açıklarında gemi kazası meydana geldi

Tesla'yı solladı! En uzun menzilli elektrikli otomobil oldu