• $8,3227
  • €10,0997
  • 490.431
  • 1441.06
13 Mart 2011 Pazar

İnternet sansürümüz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Alternatif Bilişim Derneği, Türk mahkemelerin alışkanlık haline getirdiği sakıncalı bir içerik için tüm İnternet sitesini sansürleme kararlarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdı.
Haberin benim için iki farklı müjdesi var. Birincisi tabii ki çağdışı İnternet sansürü uygulamasından kurtulma olasılığımız.
Haberdeki ikinci sevinç kaynağı ise Alternatif Bilişim Derneği isimli bir derneğin kurulmuş olduğu müjdesi. Türkiye'de birkaç yıl öncesine kadar bilişim konularında faaliyet gösteren başarılı bir dernek vardı. Türkiye Bilişim Derneği (TBD) bilişim alanında doğru düzgün politikalar üretiyor, stratejiler çiziyor, siyasete bilişim alanında yol gösteren faaliyetlerde bulunuyordu. Ne yazık ki Turhan Menteş'in dernek başkanlığına gelmesiyle birlikte TBD'nin bu misyonu kesintiye uğradı. Bir sivil toplum kurumunun başkanı olduğunu unutan Turhan Menteş, İnternet'in sansürlenmesine olanak veren yasayla kurulmuş olan İnternet Kurulu'nda kendisine sunulan Başkanlık koltuğuna oturmayı kabul etti. TBD de başkanının bu davranışıyla, bilişim alanında siyasete yol gösterici işlevini yitirip, iktidarla kol kola giren ve daha da kötüsü İnternet sansürünü meşrulaştıran bir dernek olma konumuna girdi. TBD'nin aradan geçen yıllar boyunca Türkiye'nin bilişim alanındaki en büyük yarası olan İnternet sansürü konusunda dişe dokunur bir çıkış yapamamış olması da yeni çizgisinin sağlam bir kanıtıdır. İnternet sansürüne yasal zemin hazırlayan yasayla kurulmuş bir kurulun başkanının, başkanı olduğu bir diğer kurumda İnternet sansürüne karşı tavır alabilecek hali yoktu tabii ki.
Alternatif Bilişim Derneği'nin kurulmuş olması, TBD'nin misyonunu yitirmesinden doğan boşluğu doldurabilecek bir dernek olmasından dolayı çok önemli. Faaliyetlerini birkaç yıldır gayrı resmi sürdüren ve 2010'un son gününde dernekleşen topluluğun ilk resmi işlerinden birinin İnternet sansürünü AİHM'e götürmek olması, derneğin bilişim politikaları alanındaki büyük boşluğu doldurabileceğinin ciddi bir göstergesi.
Alternatif Bilişim Derneği'ne buradan hoş geldin diyerek, ilk resmi faaliyetlerinin sonucunun Türk İnternet kullanıcıları için hayırlı olmasını diliyorum.

Sapphire'dan çirkin şehre bakış
Türkiye'nin ve Avrupa'nın en yüksek gökdeleni Sapphire'a açılışından iki gün sonra gittim. 50 küsürüncü katındaki seyir terasına çıktım. İstanbul'un bütün çirkinliğine tepeden bakmak enteresan bir deneyim tabii. Çarpık yapılaşmanın, düzensiz sokakların, çirkin, pis binaların, İstanbul'un üzerine çöken pis havanın kuşbakışı görüntüsü her İstanbullu için kaçırılmaması gereken bir deneyim. Önerim Sapphire'ın seyir terasının sadece Türk vatandaşlarının ziyaretine açık tutulması, yabancı turistlere kapalı olması.
Gökdelenin iç mekanı, altındaki alışveriş merkezi alanı ise iç açıcı. İlk günlerin kalabalık ziyaretçi akınına rağmen, ferah ferah gezilebiliyordu. En güzel sürprizle ise en alt kattaki restoran alanında karşılaştım. Çoğunun adını duymadığım restoranlar arasından seçim yapmaya çalışırken 'Balkan Mutfağı' açıklamalı 'Sandzak' tabelası hemen ilgimi çekti.
İyi ki de çekmiş, farklı lezzetler sunan çok iyi bir restoranla tanışmış oldum. Pendik'te yıllardır servis veren restoranın şubesiymiş. Pendik'teki Sandzak'ı sevgili Figen Batur'un kaleminden yıllar önce okumuş ve anlattığı lezzetlere imrenmiştim. Kısmet Sapphire'ın içinde açacağı şubesineymiş. Mönü Pendik'teki ana restorana göre biraz zayıf. Birkaç otantik çeşitle zenginleştirilse iyi olur. Öte yandan oğlum Tibet'le tattığımız her yemek çok lezzetli ve farklıydı. Koca bir tabakta bol kepçe gelen Balkan usulü kuru etli kuru fasulyeyi Tibet silip süpürdü. Üzerinde taze kaymakla servis edilen Pleskavica Balkan Köftesi'ne de ben bayıldım.
Yeni Sosyal Medya
www.twitter.com/yurtsan - www.neonebu.com

<p>Meteoroloji'nin son verilerine göre hafta ortasında hava sıcaklıkları yükselecek ve yağışlı hava

Ramazan Bayramı'nda hava durumu nasıl olacak?

Elazığ'da 2 bin 340 rakımlı Haroğlu Dağı'nda 2 bin 340 rakımda tesadüfen keşfedildi!

Sağlık çalışanlarının özverisini kare kare gözler önüne serdi

Adana'da polis, Engelliler Haftası dolayısıyla engellileri evlerinde ziyaret etti