• $8,428
  • €10,2305
  • 497.762
  • 1441.33
06 Mart 2011 Pazar

Google'ın kendisine ne zaman sıra gelecek?

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Google'ın Blogspot'unu sansürleten Digiturk mü haklı, üzerinde yayınlanan sayfalarda Digiturk'ün telif haklarının ihlal edildiği Blogspot mu? Gariptir ama hem ikisi de haklı, hem ikisi de haksız.
Türkiye'de İnternet sitelerinin birbiri ardına sansürleniyor olmasının tek suçlusu TBMM'den alelacele geçirilen İnternet Yasası. Bunda ne Atatürk'e hakaret edildiği için YouTube'u sansürletenlerin ne de maçları izinsiz yayınlandığı için Blogspot'u sansürletenlerin suçu var. Yasa sakat çünkü. Ve bu sakat yasa, içinde işlenen tek bir suç için tüm sitenin sansürlenmesine olanak sağlıyor, yasal zemin hazırlıyor.
Mevcut uygulama erişim engellemesi filan değil, kimse kendini kandırmasın. Türkiye'deki mevcut durumun adı düpedüz sansür... Sansür ile yayın yasağı (ya da isterseniz erişim engellemesi deyin) arasında çok önemli bir fark var. Yasal olarak yayınlanması sakıncalı olduğu mahkeme kararıyla sabit bir içeriğe yayın yasağı ya da söz konusu olan İnternet'se erişim engellemesi yaptırımı uygulayabilirsiniz. Bunda hiçbir sorun yok. Sorun, mahkeme kararıyla yayın yasağı ya da erişim engellemesi getirdiğiniz bir içerik nedeniyle tüm bir gazetenin yayınlanmasını ya da bir sitenin tümüne erişimi engellediğinizde ortaya çıkıyor. Çünkü bu durumda sadece yasal olarak sakıncalı olan içeriğe değil, bir gazetenin, bir İnternet sitesinin tüm içeriğine yasak getirmiş oluyorsunuz. Bir başka deyişle, yayınlanmasında yasal sakınca olmayan içeriklerin de yayınlanmasını engellemiş oluyorsunuz.
Bu büyük bir evrensel hukuk ihlali ve aynı zamanda anayasamıza da aykırı.
Kısacası, yayın hakkı ihlal edilen Digiturk'ün hakkını araması çok doğal. Ancak Digiturk'ün elinde yayın haklarını ihlal edenlerle doğru yollardan savaşmasını sağlayacak bir yasa da yok. Sorun, hak arayışı için etkili bir hukuki zemin sağlamayan, hakkın başka hakların ihlal edilecek şekilde kullanılmasına izin veren İnternet Yasası'nda.
Google ile Digiturk'ün yorgan kavgası yapması kimseye fayda getirmez. Bu çağdışı İnternet Yasası'nın bir an önce değiştirilmesi gerekiyor ama kimsenin umurunda değil. İşin garip yanı da bu.

İthal yazarlar, ithal generaller
O kadar gazeteci tutuklanırsa olacağı buydu. Star Gazetesi yazar kadrosunu güçlendirmek isteyince üç yabancı yazarla anlaşmış. Gazeteciler tutuklanmaya devam eder ve tutuklananların da yargısız tutukluluk süresi uzarsa, yakında gazetelerin yazı işlerine de yabancı gazeteci ithal etmeye başlayacağız demektir.
Hadi gazetelerin kadro sorununu ithal gazetecilerle çözeriz de, ordunun general ihtiyacı için ne yapacağız. Orduya da yabancı generaller ithal edecek halimiz yok ya...

iPad 2 hayal kırıklığı
Dağ bir kez daha fare doğurdu. iPad 2'de hafiflemesinin dışında pek bir yeni numara yok. Apple, aslında prototip aşamasında tutulması gereken, piyasaya çıkmaya hazır olmayan bir ürünü satmaya devam ediyor.
Hele Türkiye'deki durum çok daha vahim. Apple, Türkçe desteği olmayan bir ürün sunarak Türk tüketicilerle adeta alay ediyor. Üstelik bunu Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun (BTK) onayıyla yapıyor. BTK'ya, yönetmeliklere açıkça aykırı olmasına rağmen, iPad'in Türkçe desteği olmadan ithal edilmesine nasıl göz yumduklarını sormuştum. Haftalar geçti BTK'dan hala haber yok. İşlerini ne kadar ciddi yaptıkları belli ama bu kurumu bir kez daha ciddiyete davet ediyorum. Türk tüketicisine Türkçe özürlü ürünlerin (bunlara uyduruk Türkçe klavyeli cep telefonları da dahil) satılmasına neden göz yumuyor?
Türkçe'yi desteklemeyen cep telefonlarının ithaline engel getiren yönetmeliğin çıkmasında büyük katkısı olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, bu konudaki ilk yazımın ardından aramıştı. Konuyla her zaman olduğu gibi ciddiyetle ilgilendiğini ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da konunun takipçisi olduğunu söylemişti. Ancak BTK'dan hala ses yok. Bu konuya, BTK cevap versin ya da vermesin, tekrar tekrar döneceğim. Türkiye'de Türk kullanıcısına kimsenin uyduruk Türkçe klavyeli ürünleri gazlama hakkı olmamalı.

Yeni Sosyal Medya
www.twitter.com/yurtsan - www.neonebu.com

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi

Samsun'da işgalci İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları protesto edildi

Torosların Sümelası olarak tabir edilen Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor