• $ 6,8612
  • € 7,7521
  • 392.135
  • 115748
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Yatırımcılar altın almaya başladılar!

ABD’de altın fiyatları Ağustos 2018’de bu yana, yüzde 13 artmış. Avrupa’da da, büyük ekonomilerin gidişatının zayıfladığı ortamda, faiz hadleri de düşünce, fiyatı artan altın önem kazandı, çünkü borçlanma fiyatları ucuzladı. Borçlanma maliyetleri düşünce de, altın, yatırımcıların ilgisini daha da fazla çekmeye başladı. Çünkü düşen borçlanma maliyetleri bir taraftan da ekonomik belirsizlik anlamına da gelmekte. Bu durumda da altın, yatırımcıların ilgisini daha fazla çekmekte.

RBC Capital Markets adlı finans şirketinin yöneticisi olan George Gero, “Nereye bakarsak orada problem görmekteyiz!” diyor. Geçen yıl hisse senedi piyasasının zayıflaması da, altına önemli destek verdi. S&P 500 de, neredeyse yüzde 11 artmış. Bu durumda yatırımcılar hisse senedi almanın aşırı sorun olacağı görüşüyle plan yapmaktalar. Geçen yıl, 1967’den bu yana, merkez bankalarının altın mülkiyetleri, yüzde 13 artmış. 2009’dan bu yana altın artışı 3900 ton artmış. Çin ise, altın varlığını 2018’de 10 ton artırmış. Son yılda Rusya, Kazakistan ve de Türkiye 1978’den bu yana ilk altın satın almalarını yaptılar. Tayland, Filipinler Endonezya ve Hindistan ise uzun yıllar sonra altın piyasasına girdiler.

Rusya da yavaş yavaş dolara bağımlılığını azaltmakta ve altın reservlerini artırmaya çalışmakta. Uzmanlar, merkez bankalarının altın zenginliğinin önümüzdeki iki yılda 800 ton artmış olacağını gündeme getirmekteler.

Ancak altın ve diğer kıymetli metaller ise, eğer önümüzdeki aylarda ABD’de Fed’in varlıkları artarsa da, baskı görmeye başlarlar. Örnek verilirse, WSJ Dolar endeksi doları 16 para cinsli bir sepete karşı ölçer ve mesela şu anda, yüzde 0.1 değer artışı kazanmış bulunuyor. Yatırımcılar ons başına altının 1350 doları son yıllarda çok geçememiş olduğunu da biliyorlar.

Neuberger Berman’da bir portföy menajeri, altın pozisyonunu artırmıştı ve doların biraz yumuşayacağını ve büyümenin ise fiyatları artıracağını düşünmekteydi. Bakalım ne olacak!

Kadına şiddet olaylarında çifte standart var mı?

Kadına şiddet olaylarında çifte standart var mı?

2020 yaz sezonunda baba sandaletleri ön planda

2020 yaz sezonunda baba sandaletleri ön planda

Ozan Güven ve Deniz Bulutsuz olayında flaş gelişme! Dehşetin foto

Ozan Güven ve Deniz Bulutsuz olayında flaş gelişme! Dehşetin fotoğrafları ortaya çıktı

Bir kâse yoğurt hem tok tutuyor hem de o sorunu çözüyor

Bir kâse yoğurt hem tok tutuyor hem de o sorunu çözüyor