• $8,3248
  • €9,8975
  • 484.192
  • 1405.11
26 Şubat 2019 Salı

Chanel efsanesi Karl Lagerfeld öldü

CHANEL firmasının en son kıyafet şovu ocak ayında yapılmıştı, ama bir tek kişinin orada olmadığı da dikkatlerden kaçmadı: Uzman Karl Lagerfeld ocak ayında hastaydı ve ortada yoktu!

Sonunda Fransız Chanel’in yaratıcı Direktörü Karl Lagerfeld geçtiğimiz salı günü, Paris’te, 85 yaşında öldü. Paris’teki en son şubat ayı Chanel toplantısına da katılamamıştı. Katılamamasıysa kırk yıldır ilk defa gerçekleşmişti. Usta Lagerfeld bu toplantılara hep katılır ve de show toplantılarının sonunda misafirleri methederdi. Ama ocak ayındaki toplantıyaysa gelememişti. Lagerfeld, Chanel stüdyosunun moda yaratıcılarından ve Lagerfeld’in son 30 yıldır en yakın iş arkadaşı ve şirket direktörü Virginia Viard’dan, kendisini o son toplantıda temsil etmesini istemişti. Vefat ettiği salı günüyse, Chanel, Lagerfeld’in yaratıcı üretimini, en azından şimdilik Bayan Viard’a devretmişti. Çünkü Paris’te 1965 yılından bugüne Fendi firmasının ve de 1983 yılından bugüne kadar da Chanel firmasının yönetimi Lagerfeld’in işiydi. Bernstein’da lüks eşya analisti Luca Solda “Karl’ın pabuçlarını Chanel’de giymek kolay becerilebilecek bir şey değildi! “ diyordu. Fendi de henüz lider seçememişti . Chanel’e direktör liderlik için adı geçenlerse mesela Chloe’dan Phoebe Philo, veya Celine, veya Valentino’dan da direktör Pierpaolo Piccoli ve de Dior’dan Maria Grazia olmakta. Lagerfeld ise 1983 yılından bu yana şöhret kazanmıştı. Chanel’in birçok üretimi de vardı.

Chanel’e göre 2017 yılında gelirler yüzde 11 artmıştı ve de 10 milyar dolara gelmişti. Bu 2017 yılındaki gelirlerse 2.7 milyar dolar operasyonal kar elde etmişti. Bu gelir ve kar sayıları Louis Vuitton veya Christian Dior veya da Gucci’ninki kadardı. Bu parasal kalemlerin açıklanmasıysa patronlarına kısmen veya tamamen şirketi satıcı konumuna geldikleri hissini vermekte idi.

Lagerfeld ölmeden evvel 65 yılda 200 milyon dolar servet edinmişti. Yaşamını sanat direktörlüğü ve de tasarıma atamıştı. Hiç evlenmemişti ve gerçek çocuk sahibi de olmamıştı. Lagerfeld, 36 yıl Chanel’de çalışmıştı. Aslında evwin şu anda 11 yaşında olan oğluna ve baba Kroenig’e bırakmıştı. Lagerfeld’in kızkardeşleri de vardı ama, onlarla ise pek görüşmüyordu.

Allah rahmet eylesin !

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Mersin'in Aydıncık ilçesindeki orman yangınında evi kullanılamaz hal

Başkan Erdoğan afetzede Süleyman amcayı aradı

Kapıkule'de uyuşturucu, külçe altın ve kaçak eşya ele geçirildi

Asi Nehri'nde balık ölümleri görülmesi üzerine inceleme başlatıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (03 Ağustos 2021)