• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
22 Şubat 2019 Cuma

Londra’daki bankalar Wall Street’ten göçüyor!

AVRUPA’ya dağılmış olan bankaların hiçbirinin şubeleri artık galiba sadece Londra’da olamayacak. Mesela Paris’te bir postane binası Bank of America’nın Avrupa merkezi olacak. Frankfurt’ta ise Amerikan bankası Morgan Stanley 200 kişilik personel sayısını iki katına çıkaracak. Almanya’nın merkezi de Frankfurt’ta olacak.

Martta ise göçler bitecek. Hukukçular kuralları da, yeni yerleri için öğreniyorlar. Dublin, Frankfurt, Luxemburg ve Paris ilk atılımı yaptı. Önümüzdeki aylarda da Madrid ve Milan da, tüccar buldukça ve bu bankalar personel takımlarını olgunlaştırınca, bankalar yöneticiler buldukça Amsterdam da önem kazanacak ve birçok Avrupa bankasının da evi olacak.

Dublin’e taşınanlar, yani Bank of America, Citigroup ve British Bank Barclays de, merkezi ofislerini hızla taşıdılar. Bank of Amerika Başkanı Ann Finucane de, Dublin’e 800 kişiden fazla personel taşıdı. Taşınanlar, “Artık ocak ayından bu yana yerleşenlere uygulanan istatistiklerde değişiklik olmamaya başladı!” diyorlar. Britanya’daki istatistikçiler ise, 'GDP 2009’dan bu yana en düşük düzeye indi ve GDP sadece yüzde 0.2 büyümüş' diyorlar.

Ama aslında havanın düzelmesini bekliyorlar ki taşınma gerçekleşebilsin. Bankalar da tümü aynı kentlere yığılsın istemiyorlar, farklı kent ve banka personeli peşinde oldular

Tabii bu göçlerin etkileri Britanya’yı ciddi boyutta hırpalıyor. Ama bankalar ve personel tekrar İngiltere’ye gitmeye meraklı gözükmüyor. Ama taşınma masrafları da büyük olmakta. Mesela sadece Bank of America 400 milyon dolar değerinde taşınabilir alet ve eşyayı, sadece Paris ve Dublin’e taşımış.

Tabii bu göçün etkileri İngiltere’de daha çok etki yapacak. Birçok İngiliz bankası, personelinin yurtdışında yerleşmesini destekliyor. Ama mesela Britanya ve İsviçre de, her ikisinin sigorta regulasyonunu ortak kullanabilmek için anlaşma yapmışlar. Taşınanlar taşınmaktan çok çekinmiyorlar gibi gözüküyor!

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı