• $ 5,7477
  • € 6,3537
  • 276.526
  • 100237
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Şimdi neler olacak?

ABD’de en son ara seçimde, şu ana kadar pek olmamış şeyler oldu. Demokratlar dönem ortası seçimde, 6 Ekim günü oy kazandılar ve de Beyaz Sarayı da ocak ayından sonra etkileyebilecekler.

Cumhuriyetçiler ise Senato'ya hakim olan taraf olarak kaldılar. Ama her iki taraf da kazandıkları kanısındalar. Bugüne kadar bölünmüş olan bir ülke, şimdi de bölünmüş bir hükümetle yönetiliyor gibi olacak. Esasında ABD’yi yönetmek daha da zor oldu denilebilir.

Demokratlar ABD seçmenlerini temsil ediyorlar, Cumhuriyetçiler ise coğrafi olarak duruma hakimler.

Demokratlar, aslında Temsilciler Meclisi’nde duruma hakimler. Ve kentsel yerlerdeki oyları da aldılar. Cumhuriyetçiler ise daha az nüfuslu taşra bölgelerine hakim oldular. Demokratları da İndiana, Missouri ve de Kuzey Dakota gibi yerlerde geçtiler.

Yani bir ülkede, ülkenin yarısının seçimi nüfusa dönük olmasıyla gerçekleşti. Diğer kısım ise araziye dönük oylarla seçildiler. Bu durum siyasetçilerin pek sevmediği bir durum.

Daha önceki yıllardaki seçimlerde 17 “state “ hep de, bir Cumhuriyetçi ve bir de Demokrat tarafından temsil edilirdi. Ocak 2019 tarihinde ise gidişat değişti ve şimdi altı Demokrat ve yedi Cumhuriyetçi ülkeyi temsil etmekte imiş.

Ocak ayından itibaren Minnesota Demokratlar tarafından yönetilen bir parti olacak. New York ve de Kaliforniya’da da çok yüksek sayıda oy alınabilir ama ülke tek başına oralardan alınan oyla yönetilemez.

Demokratlar Federal ajanslarda neler olduğunun detayını çok iyi gözlemek zorundalar. Ama Demokratlar da hakim oldukları yerlerde intikam almak için ortalığa çıkılmamalı deniyor. Yani Temsilciler Meclisi’ne hakim olmalarını intikam için kullanmamalılar.

Demokratlar göstermeliler ki, hem Başkan'la hem de Cumhuriyetçilerle beraber çalışabilirler.

2010 yılında Cumhuriyetçiler Barack Obama iş başındayken Temsilciler Meclisi’ni kontrol altına almışlar ve de Demokratların arzu ettiği her şeyi bloke de etmişlerdi.

Şimdiyse Demokratlar daha iyi hükümet uygulamalarıyla tüm vatandaşları temsil etmeliler. Ve Cumhuriyetçilerin daha önceki yaklaşımlarına uymamalılar.

Bipartisan yaklaşımlar, çağdaşlığın girişimiyle, Federal Hükümet'in daha iyi çalışmasını sağlayabilir.

<p>Rus Hava Kuvvetlerine ait uzun menzilli Tu-160 tipi 2 adet bombardıman uçakları Baltık Denizi’nde

F-16´lar, Rus Uçaklarını 7 Saat Boyunca Takip Etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Oğuz Boyu geleneğini Trabzon'da sürdürmeye çalışıyor

Jandarma uzman erbaş adayları terörle mücadele için yemin etti