• $ 5,788
  • € 6,4388
  • 275.554
  • 110115
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Sanayiden iyi haber

2012 sonunda büyüme temposu tamamen yavaşlayan ve bir miktar eksiye dönen sanayi sektörü ocak ayındaki yüzde 2.3 oranındaki büyümenin ardından şubat ayında da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.6 büyüdü. Henüz standart yıllık büyüme temposunun oldukça uzağında olsa da, yeniden büyüme ve toparlanma beklentilerini güçlendirmesi açısından şubat ayındaki artış önemli.     
Ayrıca, takvim etkileri arındırıldığında, ocak ve şubat aylarındaki büyüme oranları yıllık bazda yüzde 2 ve 4.4 olarak hesaplanmış. 
Aynı zamanda, mevsimselliğe göre arındırılmış endeks bir önceki ayla karşılaştırıldığında yüzde 1.5 oranında yükselmiş, ocak ayında da yüzde 2.4'lük aylık büyüme gerçekleşmişti. 

ENDEKS DE ZİRVEDE
Böylece, aralık ayında görülen daralma tamamen telafi edildi. Bu da aslında sanayide büyüme temposunun ciddi bir şekilde toparlandığını gösteriyor. Mevsimsel düzeltilmiş endekste 2013 yılı ilk iki ayında gerçekleşen artış temposunu yıllıklandırdığımızda, yüzde 8 civarında sanayi artışına işaret ediyor. Tabii ki bu hesaplama yıllık büyüme oranının yüzde 8 olacağı anlamına gelmiyor. Ancak yılın ilk iki ayı itibarıyla sanayideki toparlanma temposunun oldukça güçlendiğine işaret ediyor. Aynı zamanda mevsimsel düzeltilmiş endeksin şubat ayında 115.5 seviyesine ulaşarak en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çekelim. 
Grafikte, mavi çizgiyle gösterilen kapasite kullanımında yılın başından bu yana görülen toparlanmaya dikkat çekmek istiyoruz. Bu toparlanmayı, kapasite kullanımında yaklaşık bir yıldır görülen düşüşün sona erdiği şeklinde yorumlayabiliriz. Ancak 2013 yılı ikinci çeyreğinde de bu trendin devam etmesi gerekiyor.
Mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranı mart ayında yüzde 74 seviyesine ulaşarak yükselişine devam etmişti. Bu veriyi kullanarak yaptığımız hesaplamalarda sanayi üretimindeki artışın ortalama yüzde 2 civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Ancak, bu yılın mart ayında bir günlük iş günü kaybı olduğunu hatırlatmamız gerekiyor.  
Açıklanan şubat ayı sanayi üretimi verileri beklenen toparlanmanın rakamlara yansımaya başladığını gösteriyor. Bu da son derece olumlu!

<p>Son sürat duvara çarpmak üzere olan küçük kızı seyir halindeki bisikletin üzerine atlayan servis

Bir Annenin Yüreğinin Ağzına Geldiği An

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

Gözler Merkez Bankası'nda! Faiz düşecek mi?