• $9,2345
  • €10,7904
  • 529.228
  • 1432.8
8 Nisan 2013 Pazartesi

G.Kıbrıs'ta son tango!

Bugün gelinen noktada çeşitli kişi veya yorumcular  G.Kıbrıs'ta çözüm nihayet geldi gibi düşünmekte.

Ama bu büyük bir yanılgı! Reuters yorumcusu George Hay "Bu şekilde düşünenler çok optimistik düşünmekte!" diyor. Çünkü 10 milyar euroluk desteği verecek olanlar bile iflas etmiş olan ekonominin önümüzdeki birkaç yılda ciddi üretim kaybı yaşayacağını ve işlerin zorlaşacağını söylemekte. Ancak bu kötümser düşünürler bile gerçekler karşısında iyimser kalabilecekler.
Medyaya sızan resmi bir rapora göre 2014 yılında ülkenin geliri ile harcaması arasında, hiç borç geri ödemesi olmasa dahi, 678 milyon euro açık olacakmış. Bu da GSYİH oranı olarak yüzde 4 demekmiş. Bu sayı da kabaca 16 milyar euroluk bir GSYİH anlamına geliyor. Bu da GSYİH'da kabaca yüzde 11'i kadar daralma demek. 2016 yılında bile hükümetin kemer sıkma operasyonlarının GSYİH oranı olarak yüzde 7.25 oranında devam etmesi bekleniyor. Bu arada da vergiler ve hükümetin verdiği hizmetlerin fiyatları da hızla artacak. 

ASLAN PAYI FİNANSTA
Yunanistan'ın bu krizde geçirdiği çöküşün boyutuna bakılırsa korkutucu kemer sıkma adımları Morgan Stanley'in tahminlerine göre dört yılda toplam yüzde 20 daralma yaratmış. 
G.Kıbrıs'ın durumu ise Yunanistan'ın durumundan çok kötü! Çünkü Yunanistan sermaye hareketi kontrol ve sınırlamaları getirmek zorunda kalmamıştı. Sermaye hareketi kontrolları, "geçici" adı ile bile getirilse, şirketleri kötü ve zor duruma düşürüyor ve ülkeye güveni de fena halde hırpalıyor. Tabii Kıbrıs'ın en büyük bankalarında bile mevduat sigortasına tabi olmayan mudilere yüzde 60 boyutuna gidebilecek zararlar yüklemek ise ülkenin finansal sistemini yerlere serecek bir durum. Bu durum da çok önemli çünkü G.Kıbrıs GSYİH'sının toplam katma değerine finans sektörü faaliyetinin katkısı yüzde 9.2 kadarmış. Bu da euro bölgesinin tümündeki finans sekötürü katkısının iki misli.  
Bu bağlamda, ülke 2000 yılından 2008 yılına kadar çoğu finans ile ilgili hizmet ihracatından ise ortalama GSYİH'nın yüzde 48 kadarını üretmiş. Bu tür faaliyet ise euro bölgesi genelinde sadece yüzde 8 kadar katkı yapan bir faaliyetmiş.      

KKTC'Yİ DE ETKİLER
Morgan Stanley'in hesaplarına göre yüzde 20 oranındaki daralma G.Kıbrıs'ın borç oranını 2016 yılında yüzde 120 boyutuna getirecek gibi gözüküyor. 
G.Kıbrıs'ın 7 yıl vadeli kamu borcu nominal borcun yüzde 65 kadarına satılmakta. Bu iskonto yatırımcıların çok endişeli olduğu anlamına geliyor. 
G.Kıbrıs, İsrail veya Rusya ile anlaşarak doğalgaz potansiyelini devreye sokabilir diye düşünülse de, G.Kıbrıs'ın bunu gerçekleştirecek parası olmadığı gibi, en iyimser görüş ile beş on yıllık bir çalışma, doğalgazı pazara çıkartabilecek. Dolayısıyla sadece finansman sıkıntısı değil, zaman sıkıntısı da var. 
G.Kıbrıs'ın uzun sürecek ve acılı ekonomik sorunları Kuzey Kıbrıs'a da turizm kanalı üzerinden ters etki yapar!

 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar'da istinat duvarı çöktü,  faciadan dönüldü. O anlar kame

Üsküdar'da istinat duvarı çöktü

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor