• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
6 Nisan 2013 Cumartesi

Enflasyon martta neden arttı?

Bu artışta aylık bazda yüzde 2 artan gıda fiyatları etkili olmuş. Geçen yılın mart ayında gıda grubunda fiyatlar yüzde 0.3 düşmüştü. Ancak geçen yıl bu zamanların iç talebin zayıflamaya başladığı bir dönem olduğunu hatırlamamız gerek.
Aşağıdaki tabloda ana harcama grupları itibarıyla yıllık enflasyona katkıların bir özeti yer alıyor. Katkı rakamlarını harcama grubunun TÜFE'deki payı ile yıllık artış oranını çarparak hesaplıyoruz.

Tablodaki ilk iki satıra baktığımızda, yıllık enflasyonun hemen hemen yarısının gıda ve de kira ve konut yakıtı fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını görüyoruz. Yıllık artış oranlarına bakarsak, gıda grubunda fiyatlar yüzde 8.1, konut grubunda da yüzde yüzde 9.8 oranında yükselmiş. Bu iki grup enflasyon endeksinin yüzde 40'ını oluşturduğundan enflasyondaki ana trendi oldukça belirliyor. İkinci ve üçüncü grupta sınıflandırdığımız harcama kalemlerinin enflasyona katkısı ise toplam 4 puandan 3.7 puana gerilemiş. Bu gerilemede hem ulaştırma ve petrol fiyatlarının etkisi hem de giyim ve ayakkabı fiyatlarında görülen yumuşama etkili olmuş.

Enflasyonda önümüzdeki dönem aslında bir miktar belirsizlik barındırıyor. Bir yanda Merkez Bankası'nın resmi hedef olan yüzde 5'e ulaşma isteği var. Ancak diğer yandan da iç talepte toparlanma sinyalleri enflasyonda düşüşü engelleyebilir. Eğer iç talepteki toparlanma önümüzdeki aylarında kuvvetlenirse, baz etkisi de göz önüne alındığında, enflasyonda 2-3 puanlık artışlar görülebilir. Daha anlamlı bir projeksiyon için Merkez Bankası tarafından da yakından takip edilen çekirdek enflasyon göstergelerine bakmamız gerekiyor. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüş sona erdi ve yıllık artış oranları son beş aydır yüzde 6 civarında yatay seyrediyor. Bu da önümüzdeki dönemde enflasyonda ani düşüş ihitmalinin azaldığına işaret ediyor. İç talebin toparlanmaya başladığı dönemde, yıllık enflasyon oranının çekirdek enflasyonun altına düşmesi pek mümkün değil. Orta ve uzun vadede hedefin tutması için ise, çekirdek enflasyonun 2010'daki gibi yüzde 3-4 seviyelerine inmesi gerekiyor.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!