• $9,2851
  • €10,7576
  • 526.752
  • 1409.56
7 Nisan 2013 Pazar

'Führer Merkel' yerine 'Çılgın Abe' lazım!

Resesyondan çıkalı 3.5 yıl oldu. Nerede ise on onbeş yıldır alenen sürünen Japonya bile geçtiğimiz günlerde agresif Merkez bankası politikaları ile ekonomiyi ayağa kaldırma girişiminde. Ama Avrupa sürünmeye devam ediyor. Şu anda 17 ülkelik Euro bölgesinde toplam işsiz sayısı 16 milyon kişiyi aştı. 27 ülkelik AB içinde ise tam 19 milyondan fazla işsiz bulunuyor. İspanya ve Yunanistan'da işsizlik yüzde 25'in üstünde. Mart 2013 ayı için ortalığa dökülen özel sektör ekonomik faaliyeti istatistikleri de euro bölgesinin beş çeyrektir devam eden daralmasının, altıncı çeyrekte de peşpeşe daralma sergileme yolunda olduğunu gösteriyor. Bu da tüm dünya için kötü haber. Avrupa Merkez Bankası bu hafta açıkladığı son kararında faizlere dokunmadı. Sadece birkaç hafta bekleyeceğini ve veriler kötü gelirse de , yani gerekirse, faizleri indirmeye karar verebileceğini ilan etti. Euro bölgesinde maliye politikası sıkı, para politikası da enflasyon hedefi yüzde 2 değerinin altında, yüzde 1.7 olmasına rağmen pasif! Avrupa Merkez Bankası 2011 yılından bu yana faizleri üç defa indirmişti ve bankalara 1 trilyon euro değerinde üç yıllık fon aktarmış, ama sonra da susmuş ve kenara çekilmişti. Piyasada artık para politikasının da maliye politikası kadar sıkı olduğu konuşuluyor. Ancak bu arada yavaş yavaş açıklanan 2013 yılının ilk üç ayı ile ilişkili veriler de  gidişatın daha da kötüleştiğini gösteriyor. Markit firması euro bölgesi hizmet sektörü için satın alma meneajerleri endeksinin (PMI) şubat ayında 47.9 değerinden 46.4 değerine düştüğünü açıkladı. 50'nin altındaki değerler daralmaya işaret eder. Hem imalat sanayi hem de hizmet sektörünü gösteren birleşik satın alma menajerleri endeksi ise (PMI ) 47.9 değerinden 46.5 değerine düştü. Birleşik PMI endeksinin geçmiş değerleri de göz önüne alınırsa ekonomik aktivite 19 aydır her ay daralmakta. Her ne kadar 2013 yılı ilk aylarındaki daralma 2012 yılının son aylarından daha az da olsa, diğer kanallardan gelen veriler ile tutarlı.

Avrupa'daki acı reçetelerin sorumlusu

ÖNCE Yunanistan sonra da Güney Kıbrıs... İki ülke için uygulamaya konulan acı reçetelerin en büyük sorumlusu ise Avrupa'nın 'en baba' ekonomisi Almanya. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ülkelere dayattığı tasarruf tedbirleri halkın sabrını taşırmış durumda. Her protestoda Merkel'i 'nazi' yapan bir poster görmek mümkün .

Avrupa Japonya'ya benziyor

EURO içinde en zayıf durumdaki ülke Fransa! Ülkede özel sektör faaliyeti son 48 ayın en düşük düzeyinde. Almanya'da bile birleşik PMI endeksi yüzde 50.6'ya düştü. Artık üreticilerin satışı arttırmak için tek çaresi fiyatları kırmak. Bu da enflasyonu daha da düşürecektir. Avrupa yavaş yavaş Japonya'ya benzemeye başladı. Avrupa'ya ve hatta Almanya'ya da aynen Japonya'da olduğu gibi bir 'Çılgın Abe' gerekiyor galiba! Ama 'Führer Merkel'in seçimleri bitene kadar pek bir şeyin değişmeyeceği de kesin!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi