• $ 6,8643
  • € 7,7389
  • 397.942
  • 115794
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Sanayide tempo temmuzda arttı

Temmuz ayında sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.8 oranında artarak yılın ikinci yarısındaki büyüme performansı için umut verdi. Çünkü bu oran son yedi ayın en yüksek yıllık büyüme oranı. Benzer şekilde, sanayi üretiminde en yüksek payı olan ve özünü oluşturan imalat sanayiinde de temmuz ayındaki büyüme oranı yüzde 7.6 ile 2013’ün en yüksek seviyesine ulaştı. 
Mevsimselliğe ve takvim günlerine göre düzeltilmiş üretim endeksinde sanayi üretiminde aylık bazda yüzde 0.9, imalat sanayiinde de yüzde 1.1’lik büyüme gerçekleşmiş. Düzeltilmiş endeks, hem sanayi üretiminde hem de imalat sanayiinde haziran ayında da yüzde 1 civarında artmıştı. Bu nedenle, temmuz ayındaki büyüme bir anlamda tempo artışının teyidi oldu. 
Aşağıdaki grafikte, mevsimselliğe ve takvim günlerine göre sanayi üretim endeksinin izlediği seyri özetliyor. Her zaman yaptığımız gibi, mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranları da aynı grafikte gösteriliyor. 

Grafikte, daire içerisine aldığımız son döneme dikkat edilirse, imalat sanayiinde kapasite kullanımı açısından yılbaşından bu yana görülen yükseliş son iki aydır durmuş ve grafik yüzde 75 seviyelerinde yataya dönmüş durumda. Sanayi üretim endeksinde ise dalgalı ama yukarı yönlü bir seyir yılbaşından bu yana devam ediyor. Ancak grafikte düzeltilmiş endeksteki yükselişin, 2009-2011 arasındaki toparlanma dönemi kadar dik olmadığını, yani büyüme temposunun biraz daha yavaş olduğunu görüyoruz. 

BÜYÜME YÜZDE 4’E ÇIKABİLİR
Verilerin detaylarına baktığımızda, sanayi üretiminin temmuzda genel olarak ara malı ve dayanıklı tüketim malı imalatına bağlı olarak arttığını görüyoruz. Dayanıksız tüketim imalatında ve sanayi yatırımı açısından önemli olan sermaye malı üretiminde temmuz ayında azalma olmuş. Bu aynı zamanda yatırım talebindeki zayıflığı gösteriyor. Ara malı imalatındaki artış üretim temposunun bir süre daha kuvvetli olacağına işaret ediyor. Dayanıklı tüketim malları imalatında görülen büyüme de konut sektöründeki gelişmelerle yakından ilgili. 
Sanayi üretimi ilk iki çeyrekte yüzde 1.3 ve yüzde 3.2 artmıştı. Bu oranları sanayi üretim endeksi verilerine göre hesapladık. GSYH hesabında sanayi büyümesi ilk çeyrekte yüzde 2.2 olarak açıklanmıştı. İkinci çeyrek büyümesi ise bu yazıyı yazdığımız sırada henüz açıklanmamıştı. Temmuz ayı itibarıyla, sanayi üretiminde son üç aylık büyüme temposuna baktığımızda, yüzde 3.5 gibi bir oran hesaplıyoruz.  Ancak, sanayi üretiminden yola çıkarak bir tahmin yapmak gerekirse, büyüme temposunun yılın ikinci yarısında yüzde 5’in üzerine çıkmasını bekliyoruz. Yıl genelinde büyüme oranı ise yüzde 4 civarında şekillenebilir. 

Hakkari'de güvenlik güçlerine teslim olan Ramazan Ertaş ailesi ile buluştu

Hakkari'de güvenlik güçlerine teslim olan Ramazan Ertaş ailesi ile buluştu

En güzel ve anlamlı Cuma mesajları resimli seçenekleriyle!

En güzel ve anlamlı Cuma mesajları resimli seçenekleriyle!

Burcunuza göre hastalığınızı biliyor musunuz?

Burcunuza göre hastalığınızı biliyor musunuz?

10 Temmuz burç yorumları! Hangi burçları şanslı bir g�

10 Temmuz burç yorumları! Hangi burçları şanslı bir gün bekliyor?