• $13,1212
  • €14,9363
  • 756.704
  • 1805.62
8 Eylül 2013 Pazar

ABD’de istihdam verileri zayıf geldi

ABD Merkez Bankası FED 17-18 Eylül 2013 tarihinde toplanacak ve  bir kere daha likidite daraltmasına başlayıp başlamayacağı konusunda karar verecek. Başkan Bernanke 22 Mayıs tarihinden bu yana yaptığı açıklamalarda likidite daraltmasına işsizlik oranı yüzde 6.5 düzeyine indiğinde son vereceklerini, ama 2014 yılının başında işsizliğin yüzde 7 civarında olacağını tahmin ettiklerini ve likiditede marjinal azaltma yapacaklarını, 2015 yılı başında işsizlik oranı yüzde 6.65 düzeyine inince de ciddi likidite daraltması yapacaklarını belirtmişti. Bu durumda da biz 22 Mayıs’tan beri henüz likidite daraltılması gündemde değil diyip duruyorduk! 
Ülke içi ve dışında ise birçok kişi ve kurum 18 Eylül’deki FED toplantısında likidite daraltma başlar dediklerinden tüm dünyada panik havası estiriliyordu. Ancak 9 Ağustos Cuma günü yayınlanan ABD istihdam ve işsizlik verileri likidite daraltması başlar spekülasyonu yapanları pek desteklemiyor. Veriler ne diyor? 

İŞGÜCÜNE KATILIM AZALIYOR

Ağustos ayı tarım dışı istihdam sayısı 180 bin artış beklentisine rağmen 169 bin kişi olarak gerçekleşti. Daha önceki aylara yapılan revizyonlar (Haziran ve Temmuz ayları için revizyon) göz önüne alındığında ise artış sadece 95 bin kişi. Bu çok kötü bir gerçekleşme. 
Ağustos ayı özel sektör istihdamı ise 152 bin kişi arttı. Çünkü yukarıdaki 169 bin kişilik rakamda 17 bin kişilik devlet istihdamı var. Daha önceki aylara yapılan revizyonlar da göz önüne alınırsa aslında 116 bin artış var demek gerek.  
ABD işsizlik rakamı ise yüzde 7.4 düzeyinden yüzde 7.3 düzeyine geldi. Ancak bunun arkasında da işgücüne katılanlar sayısında 312 bin azalma var. Özel sektör istihdamında ise işgücündeki insan sayısı 115 bin kişi daraldı. 
Bu verilerden sonra işgücüne katılma oranı 1978 yılından bu yana en düşük olan yüzde 63.8 düzeyine indi. Tabii bu arada bir noktanın da vurgulanması gerekiyor. Son yılda nüfus artışının da önemli bir rol oynadığını da eklemek gerek. İşgücü sayısı son yılda 718 bin kişi artmış. 
Diğer taraftan 2013 yılında temmuz ayına kadar “part time” yani kadrosuz ve yarı zamanlı çalışanların sayısı da yılın başından bu yana 692 bin kişi artmış bulunuyordu. Ağustos ayında ise part time çalışan sayısı da 123 bin kişi azalmış bulunuyor. Son 12 aya bakılırsa part time istihdam 253 bin kişi artmış bulunuyor, bu da istihdam artışının yüzde 13 kadarı demek. Ancak son zamandaki istihdam artışlarının part time istihdamın en çok ve olağan olduğu perakende, lokanta ve bar gibi iş dallarında olduğu dikkati çekiyor. Bu dallar 1990 yılından bu yana ABD özel sektör istihdamında en çok istihdamın olduğu sektörlerdi. 

BERNANKE NE YAPACAK?

ABD’de çalışılan saat miktarı da son bir yılda yüzde 2.4 artmış bulunuyor. Saat başı ücretler de yüzde 2.2 arttığından çalışanların nakit gelirleri (Ağustos ayında da yüzde 0.2 artma eklenirse) son bir yılda,   enflasyon da düşülerek hesap yapıldığında, yüzde 3 civarında artmış  görülüyor. Bu da çalışanların satın alma gücünün artması demek. Bu, tüketimi ve toparlanmayı destekleyen bir faktör. 
İstihdam ve işsizlik verileri beni, FED 18 Eylül’de bir değişiklik yapmaz yaklaşımımı devam ettirmeye sevk ediyor. Kendinize de sorun; görevden Ocak 2014 tarihinde ayrılacak olan Bernanke, tarihe özellikle sallanan Güney Avrupa’da ve de gelişen ülkelerde can yaktı ve gitti diye geçmek ister mi?       

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)