• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
5 Eylül 2013 Perşembe

Enflasyon ağustosta düştü

Tüketici fiyatları ağustos ayında bir önceki aya göre ortalama yüzde 0.1 (yani binde bir ) oranında geriledi. Geçen yılın aynı ayında aylık enflasyon artı yüzde 0.6 oranında olmuştu. Böylece yıllık enflasyonda 0.7 puanlık bir gerileme gerçekleşti ve temmuzda yüzde 8.9’a yükselen enflasyon yüzde 8.2’ye geriledi. Haziran ayında enflasyonun yüzde 8.3 olduğu hatırlandığında, temmuz ayında ramazan kaynaklı yükseliş ağustos ayında telafi edildi diyebiliriz. 
Aşağıdaki tabloda ana harcama gruplarının yıllık enflasyona yaptığı katkılar (yüzde artış çarpı pay) özetleniyor. 

Tablodan ana harcama gruplarının enflasyona katkılarına dikkatlice baktığımızda, ağustos ayındaki gerilemenin büyük oranda gıda ve alkolsüz içecekler grubunda olduğunu görüyoruz. Temmuz ayında bu oran yüzde 12.7 olduğundan 3 puana yakın bir gerileme söz konusu. Ulaştırma grubu fiyatlarının toplam enflasyona katkısını 0.2 puan olmuş. Ulaştırma grubunda fiyatlar geçen yıl sadece yüzde 5.5 oranında artmıştı. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere ağustos enflasyonunda gıda ve ulaştırma grubu hariç, temmuz rakamlarına göre pek bir değişiklik yok. Ancak önümüzdeki dönemde enflasyonun gidişatını göstermesi açısından çekirdek enflasyon verilerindeki gelişmeler önemli. Merkez’ce yakından izlenen H ve I endekslerine baktığımızda, aylık fiyat artışlarının yükseldiğini görüyoruz. Yıllık oranlar da yüzde 7’ye yaklaşıyor. Aşağıdaki grafik çekirdek enflasyonu gösteriyor.

Grafikte yıllık enflasyonun ağustos ayında düşmesine rağmen, çekirdek enflasyon yükselmeye devam ediyor. Bu enflasyonun düşüşünün zor olacağına işaret. Diğer önemli gösterge de üretici fiyatlarındaki gelişmeler. Üretici fiyatları ağustos ayında sadece yüzde 0.04 (yani on binde 4 dört) oranında artarak neredeyse sabit kaldı diyebiliriz. Bu da üretici fiyatlarında yıllık enflasyonu yüzde 6.6’dan yüzde 6.4’e çekti. Ancak, üretici fiyatlarının bu yılın başında yıllık 1.9 seviyesinde olduğunu ve yılbaşından bu yana yükseldiğini hatırlatmamız gerekiyor. Bu yükseliş de göreceli olarak tüketici fiyatlarına yansıyacaktır. Bu göstergelere dayanarak da yıl sonunda enflasyonun, şimdi olduğu seviyelerde yani  yüzde 7-9 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler