• $13,5833
  • €15,3551
  • 798.667
  • 1951.17
22 Kasım 2021 Pazartesi

CHP sözde Atatürkçü, özde Sevr'cidir

Mustafa Kemal'in bir asır önce Fransız bir gazeteciye verdiği röportaj kaç gündür medyada gündem konusu. Söz konusu röportaj AK Parti'nin tarihçi Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı tarafından gün yüzüne çıkarıldı.

12 Şubat 1923'te Le Temps gazetesinden Paul Gentizon'a konuşan Atatürk "Yeni Türkiye, diğer milletler gibi yaşamak istiyor. Biz yeni Türkiye'nin, ikinci bir Çin veya koloni addedilmesine karşıyız. Biz köle olmayacağız. Eylemlerimizi harekete geçiren tek şey, tam bağımsızlığa olan talebimizdir ve Fransız halkı, tutumumuzun başka bir motivasyondan kaynaklandığını düşünmemelidir" diyor.

Gazeteci Gentizon, Atatürk ile yaptığı görüşmeyi gazetesinde basma yerine "Curacoa" adlı İngiliz savaş gemisinin kaptanına rapor ediyor. Yayınlanmayan bu röportajı Özşavlı, İngiliz milli arşivlerinde buluyor.

Atatürk'ün bir asır boyunca İngiliz arşivlerinde özenle saklanan röportajına CHP'den daha çok AK Parti'nin ilgi göstermesi dikkat çekti. CHP, Atatürk röportajına neden yüz vermedi?

Oysa Yılmaz Özdil'in "Mustafa Kemal" kitabı bile 2 bin 500 liradan yok satmıştı. "Atatürk leblebiyi şöyle havaya atardı, böyle ağzıyla kapardı; Paşa kuru fasulyeye dayanamazdı, yanına bir de soğan kırardı" kitabını havada kapışan CHP'lilerin, yüz yıl sonra açığa çıkan ve ülkenin bağımsızlığıyla ilgili çok önemli sözler sarf eden Atatürk'e yüz vermemesi gerçekten şaşırtıcıydı. Atatürk'e benzerliğiyle bilinen Göksel Kaya'yı Meclis grup toplantısında başköşeye oturtan CHP'nin, 100 yıl sonra gün yüzü gören Atatürk röportajına kör kalması gerçekten merak uyandırıyor.

Acaba, Atatürk'ün bu röportajda "tam bağımsızlıktan" bahsetmiş olması mı CHP'yi rahatsız etti? Atatürk "Biz köle olmayacağız. Yeni Türkiye diğer milletler gibi yaşamak istiyor. Eylemlerimize tam bağımsız Türkiye talebi yön veriyor" diyor. Bu sözler neden CHP'yi hiç cezbetmedi?

Daha fazla uzatmayalım; Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki yeni CHP, Atatürk'ün "tam bağımsızlık" çizgisinden çoktan kopmuş durumda. Asıl sebep bu! Daha önce de yazdığım gibi; Atatürk, bu ülke için 'üniter devleti' ve 'tam bağımsızlığı' temsil ederken; bugünkü CHP yüz yıl önce Atatürk'ün boyun eğmediği Sevr'i temsil ediyor. Akıldan çıkarmayalım; bugünkü CHP sözde Atatürkçü, özde Sevr'cidir!

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!