• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
10 Kasım 2021 Çarşamba

2023 hayalleri suya düştü

CHP ve İYİ Parti'nin başını çektiği muhalefet cephesi, HDP'yle ittifak yapıp 2023'te iktidara gelmeyi planlarken hiç hesaba katmadıkları sorunlarla boğuşmaya başladılar.

İYİ Parti'nin hali ortada. Lütfü Türkkan'ın küfür ve hakaretini duyduğunda herhalde Meral Akşener'in başından aşağı kaynar sular dökülmüştür.

Siyasette bazı şeyleri savuşturmak, zeytinyağı gibi su üstüne çıkmak mümkündür; ama söz konusu şehitler olunca işler değişir. Hiçbir siyasetçinin içinden çıkamayacağı bir sorundur bu.

Partisinin grup konuşmasında her ne kadar belli etmemeye çalışsa da Akşener berbat görünüyordu. Morali sıfırdı adeta. Boşuna değil, bu hadise üzerinden 2023 yarışında büyük bir darbe aldı. Milliyetçi-ülkücü bir partinin adının şehit yakınlarına küfürle anılmasından daha büyük bir hadise olamaz.

Akşener'in bunun altından kalkması zor. MHP ile "milliyetçilik" yarışında büyük yara aldı İYİ Parti.

CHP'de ise işler biraz daha karışık. Kemal Kılıçdaroğlu, sözde emin adımlarla 2023'e doğru ilerlerken çok büyük hata yaptı. Başına geçmeye hazırlandığı devletin yanında-tarafında olmadığını Suriye ve Irak tezkeresine "hayır" diyerek deşifre etti. Kılıçdaroğlu, bu kararla CHP için, 2023'e doğru bir "meşruiyet" sorunu da üretmiş oldu. Şunu bilelim; devlet-millet dediğimiz yapı, bekasını tehlikeye düşürecek bir partiyi kendisini yönetsin diye başına geçirmez. Devlet ve millet açısından Kemal Kılıçdaroğlu'nun başında olduğu partinin ve şehit yakınlarına küfürle gündeme gelen İYİ Parti'nin yeri ve pozisyonu netleşmiştir.

CHP açısından ikinci büyük kriz ise 2023 adaylığı. Şimdiden kendi içlerinde sorunlar yaşamaya başladılar. Ekrem İmamoğlu kliği ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun başını çektiği genel merkez birbiriyle yarış halinde. Açık örtülü operasyonlarla birbirlerini devre dışı bırakmaya çalışıyorlar.

Sadece kendi içlerinde de değil; Kemal Bey, İmamoğlu-Akşener tarafına karşı mücadele ediyor. Bu çekişme ve kavga muhalefet cephesinde şimdiden büyük bir bölünme yaratmış durumda. Beş benzemez partinin, siyasi mühendislik ürünü bir ittifakın çok sürmesi beklenemez. Erdoğan karşıtlığı bu ittifakın tutkalıydı. Ama bu da bir yere kadar. Kendi içlerindeki sorunlar öne çıkınca birbirlerini yemeye başladılar. Bunlar iyi günleri, 2023 yaklaştıkça muhalefetin kendi içindeki sorunlar daha fazla kendini gösterecektir. 2023'te, ısmarlama projelerle siyasette başarılı olunamayacağını bir kez daha görme şansı bulacağız.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler