• $13,3564
  • €15,1439
  • 765.295
  • 1857.4
30 Ağustos 2021 Pazartesi

Afganistan ve “Mustafa Kemal” fırsatçıları

Afganistan'ın içine düşürüldüğü durumun vahameti her kesimi haklı olarak sorgulamaya yöneltiyor. Hiç kimse, hiçbir millet başına büyük felaketler gelmesini istemez. Irak da Suriye de Libya da Afganistan da bugün karşı karşıya kaldıkları kanlı trajediyi yaşamak istemezdi.

Bizde de son günlerde fazlasıyla Afganistan dersleri çıkarılıyor. Sanki Irak'tan, Suriye'den çok ders çıkarmışlar gibi "Afganistan olmadıysak Atatürk'ün kurduğu laik cumhuriyet sayesindedir" diyorlar.

Sanki ders alması gereken Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki AK Parti, ders vermesi gereken de "Başöğretmen Atatürk'ün izinden milim ayrılmayan Kemal Kılıçdaroğlu CHP'si!

Oysa ne Atatürk'ün izinden gidiyorlar ne de onun kurduğu cumhuriyete bağlılar.

Tamam; Afganistan'dan, Suriye'den, Irak'tan, Libya'dan çıkarılacak çok ciddi tarihi dersler var; fakat, çıkarılacak sonuçların öncelikle gerçekçi olması gerekiyor. Bugünün derslerinden hoşlanmayanların bir asır öncesine kadar giderek kendi hoşlarına giden dersleri çıkarmaya meğilli oldukları görülüyor.

Irak ve Suriye'deki kanlı senaryo ve kanlı iç savaş Türkiye'ye ihraç edilmek istenmedi mi? Terör örgütü PKK ve HDP, Güneydoğu'da çukurlar kazıp silahlar dağıtarak bir iç savaş çıkarmaya çalışmadı mı? Bu olayların ardından harekete geçen Amerikan destekli FETÖ, 15 Temmuz'da ülkeyi iç savaşa sürükleyip işgale açık hale getirecek büyük bir darbe girişimine kalkışmadı mı? ABD'nin silahlandırdığı terör örgütü YPG ve DEAŞ, terörü sınırlarımızın içine taşımak için harekete geçmedi mi?

Bir asır öncesini hatırlıyorlar ama daha dün gibi yakın bir geçmişi nedense çabucak unutmuşlar, hayret! Önemi "Kurtuluş Savaşı" kadar büyük olan 15 Temmuz'u nasıl olur da hatırlamazlar?

Biraz da şu üniteye çalışsalar aslında iyi olacak: 15 Temmuz'un arkasındaki karanlık senaryo neydi? Suriye, Irak, Libya, Afganistan'dan çok farklı bir gelecek mi bekliyordu Atatürk'ün kurduğu laik cumhuriyetimizi?

Düşünsünler bakalım; Türkiye'yi, işgal ettiği Irak, Suriye, Afganistan ve Libya'dan farklı bir yere mi dönüştürecekti Amerika? Tankların açtığı yoldan evlerinde darbeyi izleyenler bugün nasıl oluyor da zeytin yağı gibi üste çıkıp "Afganistan olmadıysak Atatürk sayesindedir" diyebiliyor? Bir çelişki, sorun yok mu burada?

Aslında tablo tam olarak şöyle; hem Türkiye'yi iç savaşa sürüklemek için projelendirilmiş örgütler olan FETÖ ve PKK'yla yan yana gelip devleti çökertmeye çalışıyorlar hem de bir ağızdan "Atatürk sayesinde Türkiye Afganistan olmadı" diyorlar!

Amerikan destekli terör örgütleri FETÖ ve PKK'nın yolu belli, net. Bu proje örgütler, Atatürk Cumhuriyeti'ni bölmek, kendi içinde çatıştırmak ve yıkıma sürüklemek için varlar. Bu örgütlerin siyasi kuklalığını yapanların Mustafa Kemal'den bahsetmesi büyük bir iki yüzlülük. Bu söylemle kendi gizli ajandalarını maskelemeye çalışıyorlar. Mustafa Kemal'in adını aslında Türkiye'yi sürüklemeye çalıştıkları uçurumu gizlemek için kullanıyorlar.

Şüphesiz, bugün devletimiz huzur ve güven içinde varlığını sürdürebiliyorsa ya da Afganistan olmadıysak bunun pek çok tarihi nedeni vardır. Bin yıl öncesine kadar da gidilebilir. Ders çıkarmak isteyenler Malazgirt Zaferi'ni, İstanbul'un Fethi'ni, Büyük Taarruzu, hatta 15 Temmuz destanını destekleyici örnekler olarak işleyebilirler. Yeter ki gerçekçi olalım; zengin bir tarihimiz var, ders çıkarmak isteyene tarih fazlasıyla cömert davranacaktır.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı