• $ 6,7688
  • € 7,6343
  • 366.799
  • 110022
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

İnönü söyledi Erdoğan yapıyor

Aslında söylenip söylenmediği belli olmayan bir sözdür. Tarihin akışına bakılırsa, bana göre İsmet İnönü’nün ağzından o sözler hiç çıkmadı. Ancak, O’na mal edildi ve O’ndan da herhangi bir itiraz gelmedi. Çünkü, günün anlamına uygun ve iç politikada prim yapacak sözlerdi onlar…

5 Haziran 1964’te ABD Başkanı Lyndon Johnson’dan o çirkin, küstah ve tehdit dolu mektup gelince, İsmet İnönü de sözde “Yeni bir dünya kurulur” dedi:

-Türkiye de o dünyada yerini alır.

Hızını alamayan bizim “eski tüfek solcular” işi iyice ileri götürüp, İnönü’nün bu sözleri ünlü Time Dergisi’ne açıklama yaparak söylediğini bile iddia ettiler. Yıllarca bununla idare ettiler. Ama o dergi hiçbir zaman ortaya çıkmadı.

Öyle ya da böyle, doğru sözlerdi onlar! Ama hiçbir zaman gerçekleşmedi. Türkiye, yıllar boyunca ABD’nin dümen suyunda ilerlemeye devam etti.

Bugün ise durum farklı!..

İnönü’yü allayıp pullamak için kendisine atfedilen o sözleri bugün farklı şekillerde de olsa Erdoğan söylüyor. Söylemekle de kalmayıp, gereğini yerine getiriyor. Bazıları istisna da olsa, “sözde solcular” ise bu gerçeği kabul etmemekte direniyor.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Bakü’deydik…

Orada kimseden icazet almadan, üstelik dünya devlerini rahatsız edecek adımlar atıldı. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun açılışını gazetelerden okudunuz, televizyonlarda izlediniz. Türkiye ve Azerbaycan’ın milli doğalgaz projesi olan TANAP’ı biliyorsunuz. İki ülkenin el ele verip attığı diğer adımlardan da haberdarsınız.

Bu gelişmelerden dünya devlerinin rahatsız olduğu da bilinen bir gerçek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dönüş yolunda bunları hatırlattım. “Birtakım küresel güçlerin yürüttüğümüz projelerle ilgili ne düşündüğü bizi ilgilendirmez” cevabını verdi:

-Bizim ne yaptığımız bizi ilgilendirir. Doğru bildiğimiz yolda ilerleriz.

Bu sözler, büyük bir değişimdir Türkiye adına. Hatta “devrim” olarak bile değerlendirilebilir. Tabii, görmek isteyenler için!

***

Gazetemizin haber sayfalarında okudunuz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karabağ konusunda Türkiye’nin önemli bir insiyatif alacağını açıkladı. Azerbaycan’a destek vermek için Ermenilerin işgal ettikleri topraklar konusunu Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşeceğini söyledi.

Bu, sadece Ermeni Diyasporasını değil, Batılı pek çok gücü de ciddi anlamda rahatsız edecek bir adım! Putin nasıl bir tavır alır, bilemem! Ancak Erdoğan, Putin’i ikna edebilirse, sorun çözülür. Hatta sorunun çözümü Putin’in iki dudağı arasında!

Eğer Putin bu yönde bir adım atarsa… Eğer Karabağ meselesinde Türkiye’nin desteğiyle Azerbaycan’ın hakları teslim edilirse… Bunun çok büyük siyasi yansımaları da olur. Kartlar yeniden karılır, dengeler yeniden kurulur.

Şimdi hemen “Putin bu konuda tek bir adım bile atmaz” diyenler çıkabilir. Olabilir, ancak sonuç çıkmasa bile, bu durum Türkiye’nin attığı böyle büyük bir adımı küçültmez, değerini düşürmez.

***

Yine haber sayfalarında okudunuz…

Ne dedi Erdoğan?

2018’de Kafkas İslam Ordusu’nun kuruluşunun 100. Yıldönümünü Azerbaycan’la birlikte kutlayacağımızı söyledi.

ABD’yi ve Irak’ı uyarmaktan bahsetti. “Gelişmelere göre kendi değerlendirmemizi yaparız” ifadesini kullandı. “Müttefiklik” nutukları atıp, Amerika ile birlikte hareket etmekten söz etmedi.

Hatta, “ABD sözünü tutmadı, biz de Cerablus’a, Rai’ye girdik” dedi. Gerektiği anda gereken operasyonların yapılacağının altını çizdi!

Farkında mısınız Türkiye’deki gelişim ve değişimin? Farkında mısınız, bölgede yeni dengelerin kurulduğunun? En önemlisi de görüyor musunuz, vaktiyle kendisini göklere çıkarmak için İnönü’ye atfedilen sözlerin bugünlerde gerçeğe dönüştüğünün?

Ey kendisini “solcu”, “milli”, “milliyetçi”, “ulusalcı”, “bağımsızlık yanlısı” diye nitelendiren baylar ve bayanlar… Yıllarca sokaklarda bağırıp hayata geçiremediğiniz “Bağımsız Türkiye” gerçeğiyle karşı karşıyasınız artık. Görseniz de görmeseniz de…

Libya ordusunun zaferi kentte coşkuyla karşılandı

Libya ordusunun zaferi kentte coşkuyla karşılandı

Patara'da heyecanlandıran keşif! Roma Senatörü Celer'e annesi Prokla'dan

Patara'da heyecanlandıran keşif! Roma Senatörü Celer'e annesi Prokla'dan yazıt

Bu kadarına da pes! Denizden çıkanlar şoke etti

Bu kadarına da pes! Denizden çıkanlar şoke etti

İletişim Başkanlığı paylaştı: Harita ve graf

İletişim Başkanlığı paylaştı: Harita ve grafiklerle Suriye'de son durum