• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
25 Ekim 2017 Çarşamba

Yaşadım, yazmasam olmaz

Mesele büyük ölçüde halledildi. Ancak, tartışmalar devam ediyor. Sürekli olarak “niye, neden, niçin” soruları soruluyor. CHP ise ortaya çıkan gelişmeleri “tek adam rejimine” bağlamaya çalışıyor.

Bu soruların cevabını biliyorum ben. Bizzat yaşayarak gördüm. Anlamayanlar ya da anlamak istemeyenler için yazmak durumundayım. AK Partili Bursa milletvekilleri, “Sebebi şu ya da bu demek zor ama ilimizde bir enerji sıkışması vardı” dediler:

-Bu sıkışmayı gidermek, rahatlatmak zorundaydık. Belediye Başkanı’nın istifası ile o rahatlama sağlandı.

Ankara’da da benzer bir durum söz konusuydu…

Yıllar önce Melik Gökçek’in ilk belediye başkanlığı sırasında kendisiyle bir “şehir turu” yapmıştık. Aracı kendisi kullanıyordu. İçinde de ben ve gazetemizden bir foto muhabiri vardı. Yanımızda belediyeden başka bir görevli ya da koruma amaçlı bir güvenlik görevlisi de yoktu. Başkan Gökçek, bize gerçekleştirilen ya da devam eden projeleri yerinde anlatıyordu.

Çankaya Bölgesi’nde bugünkü Atakule’nin yanında kırmızı ışıkta bekliyorduk ki, bir anda ortalık karıştı. Bir dolmuş şoförü ile bir taksi şoförü araçlarından indi, tartışmaya başladılar. Tam yumruklar konuşacaktı ki, kontağı kapatıp koşan Melih Gökçek araya girdi.

“Ne yapıyorsunuz, ayıp değil mi?” dedi. Belediye Başkanlarını karşılarında gören taraflar anında sakinleştiler. “Tamam başkanım, kusura bakma” diyerek araçlarına bindiler. Kavga önlendi, trafik açıldı.

Aradan yıllar geçti ve bugünlere geldik…

O Melih Gökçek gitti, arkasında koruma ordusuyla gezen bir Melih Gökçek geldi. Halkın içindeki Gökçek kaybolup gitti.

“Ne oldu?” derseniz, işte bu oldu!

***

Geçtiğimiz 13 Ekim’de Melih Gökçek, Ankara’nın Başkent oluşunun yıldönümünde bir resepsiyon vermişti…

O günlerde istifa edip etmeyeceği tartışmaları sürüyordu. Gökçek, uzun bir slayt gösterisi yaptı. Fotoğraflarla eski Ankara ile yeni Ankara’yı karşılaştırdı. Fotoğraflara bakınca ortaya çıkan büyük değişim daha iyi anlaşılıyordu.

Gökçek, “İşte ben bunu gerçekleştirdim” mesajını vermeye çalışıyordu.

Doğru, Melih Gökçek, Ankara’ya büyük hizmetler yaptı. Şehrin çehresini değiştirdi. Bunu inkâr etmek mümkün değil.

Ancak, pek çok sebep bir araya geldi. Bursa gibi Ankara’da da bir “enerji birikimi” ortaya çıktı. Yapılan güzel işler bile eleştiri konusu haline gelir oldu. Hiç unutmuyorum, bizim evin işlerine bakan kadın bir gün Gökçek’e atıp tutmaya başladı. “Hayrola, ne oldu?” diye sorunca da şu cevabı verdi:

-Ne olacak, Ankara’nın iklimini değiştirdi. Eskiden Ankara’da nem olmazdı. Benim dizlerim de ağrımazdı.

Doğrudur, Gökçek yaptığı işlerle Ankara’nın iklimini bile değiştirdi. Ama o “enerji birikimini” engelleyecek hamleleri yapamadı!

Sonuçta AK Parti de siyaset yapıyor. Halkın karşısına geçip, savaşacak hali yok elbet. Zamanında başkanlar tarafından yapılamayanları yaptı, bazı belediye başkanlarının istifalarını isteyip, enerji birikimini rahatlattı.

Meseleye böyle bakmak lazım!

***

“Tek adam” suçlamalarına gelince…

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bu adımı tek başına atmadı. Bu başkanlarla ilgili olarak “şahsi husumet” beslediğinden böyle bir karar almadı. Kendisine gelen bilgileri topladı, kurmaylarıyla istişarelerde bulundu, kamuoyu araştırmalarına baktı. Böyle bir adım atma ihtiyacını duydu.

Nihayetinde siyaset halk için yapılıyor.

Geçmiş, halkla inatlaşmaya giren ve halka dayatmalarda bulunan siyasetçilerin uğradıkları hezimetlerle dolu.

Erdoğan da eldeki verilere baktı ve halkın beklentileri doğrultusunda bir karar aldı. O da vatandaşla inatlaşmaya gitseydi, O da direnseydi, belki o zaman “Tek Adam” suçlaması yapılabilirdi.

Erdoğan halka kulak verdi ve siyaset aklının gereğini yerine getirdi. Son yaşananların özeti budur!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor