• $ 7,2916
  • € 8,5355
  • 477.149
  • 1060.59
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Gündem gene Venezuela krizi

Venezuela’nın krizinde, ortada tek bir cumhuriyet var deniyor, ama iki tane de meclis başkanı adayı var da deniyor.

Juan Guaido adlı 35 yaşındaki genç politikacı, vatandaşların çoğunluğundan bir ay içinde güçlü popüler destek alma durumuna geçti. Üstelik son aylarda diplomatik alanda da tanındı. Ulusal Meclis'in de başına zaten geçmişti. Bir ay önce pek tanınan biri pek de değildi ama şimdi artık şöhret .

Kuzey Amerika'da ABD ve de Kanada’da desteklenen, Güney Amerika’da ise neredeyse tüm devletler tarafından desteklenmeye başlayan Juan Guaidao öyle gözüküyor ki seçim olunca seçimi Başkan olarak kazanacak hale geldi.

Juan Guaido 5 Ocak tarihinde tüm rekabet yapan partiler tarafından ulusal meclis yönetmeni olarak seçilmişti. Voluntad Popular adlı partisinde de, iki destekçisinden biri evinde hapis tutuluyor, diğer bir destekçisi ise Şili elçiliğine kaçmış durumda. Ama Juan Guiado Milli Meclis'te evvelki yıl çoğunluğu almıştı. Maduro da 'diğer' meclis ile çalışıyordu.

Ama genç Juan Guaido, yeni gelen yönetici olarak, poziyonunu Maduro yaklaşımından kurtulunmasını isteyen çoğunluk tarafına yanaştırmıştı.

Aslında Guaid, bir mühendislik öğrencisi iken 1999 yılında evlerini çamur ve fırtına sonucu ve de onbinlerce kişi ölürken kaybetmişti, ama yıllar önce Hugo Chavez tarafından da desteklenirken de politikaya geçmeye mecbur kalmıştı.

Voluntad Popular Partisine ise 2009 yılında girmiş ve hâlâ partinin Başkanı olan Leopoldo Lopez tarafından, siyasete sokulmuştu (Lopez hala partinin Başkanı ama hapiste!)

Juan Guaido hala Venezuelalıların çoğunluğunu temsil ediyor ama hepsi de fakir ve gariban insanlar. Guaido gücünü tamamlayabilmek için, askerlerin de desteğini almaya çalışmakta.Ama genç Guaido’nun işi oldukça zor!

Nagazaki kurbanları 75. yıl dönümünde anıldı

Nagazaki kurbanları 75. yıl dönümünde anıldı

Hangi sabun neye iyi geliyor?

Hangi sabun neye iyi geliyor?

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde hafta sonu da ziyaretçi yoğunluğu s&#

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde hafta sonu da ziyaretçi yoğunluğu sürüyor

Haliç Köprüsü'ndeki bakım çalışmaları

Haliç Köprüsü'ndeki bakım çalışmalarının ikinci etabı başladı