• $ 5,7479
  • € 6,3342
  • 271.229
  • 104828
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Gündem gene Venezuela krizi

Venezuela’nın krizinde, ortada tek bir cumhuriyet var deniyor, ama iki tane de meclis başkanı adayı var da deniyor.

Juan Guaido adlı 35 yaşındaki genç politikacı, vatandaşların çoğunluğundan bir ay içinde güçlü popüler destek alma durumuna geçti. Üstelik son aylarda diplomatik alanda da tanındı. Ulusal Meclis'in de başına zaten geçmişti. Bir ay önce pek tanınan biri pek de değildi ama şimdi artık şöhret .

Kuzey Amerika'da ABD ve de Kanada’da desteklenen, Güney Amerika’da ise neredeyse tüm devletler tarafından desteklenmeye başlayan Juan Guaidao öyle gözüküyor ki seçim olunca seçimi Başkan olarak kazanacak hale geldi.

Juan Guaido 5 Ocak tarihinde tüm rekabet yapan partiler tarafından ulusal meclis yönetmeni olarak seçilmişti. Voluntad Popular adlı partisinde de, iki destekçisinden biri evinde hapis tutuluyor, diğer bir destekçisi ise Şili elçiliğine kaçmış durumda. Ama Juan Guiado Milli Meclis'te evvelki yıl çoğunluğu almıştı. Maduro da 'diğer' meclis ile çalışıyordu.

Ama genç Juan Guaido, yeni gelen yönetici olarak, poziyonunu Maduro yaklaşımından kurtulunmasını isteyen çoğunluk tarafına yanaştırmıştı.

Aslında Guaid, bir mühendislik öğrencisi iken 1999 yılında evlerini çamur ve fırtına sonucu ve de onbinlerce kişi ölürken kaybetmişti, ama yıllar önce Hugo Chavez tarafından da desteklenirken de politikaya geçmeye mecbur kalmıştı.

Voluntad Popular Partisine ise 2009 yılında girmiş ve hâlâ partinin Başkanı olan Leopoldo Lopez tarafından, siyasete sokulmuştu (Lopez hala partinin Başkanı ama hapiste!)

Juan Guaido hala Venezuelalıların çoğunluğunu temsil ediyor ama hepsi de fakir ve gariban insanlar. Guaido gücünü tamamlayabilmek için, askerlerin de desteğini almaya çalışmakta.Ama genç Guaido’nun işi oldukça zor!

<p>İlginç eleştiri yöntemleriyle tanınan Kiva, bu kez parlamentoda yemin eden bir milletvekilini Jok

Milletvekilini Protesto İçin Parlamentoya Joker Maskesiyle Geldi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Elazığ'da 9 milyon yıllık dünyanın en eski kanyonları: Saklıkapı ve Kara Leylek kanyonları

Eski telefonların içinden bakın ne çıkardı