• $15,9133
  • €16,8621
  • 942.366
  • 2393.61
18 Ocak 2019 Cuma

Avrupa’da büyüme tahminleri düşüyor

Euro Bölgesi’nin, bu yılki dış ticaret sorunları ve siyasi belirsizlikleri, ticari gidişatın azalmasına neden olmakta gibi. En büyük sorun da, Almanya’nın teklemesi nedeniyle olmakta. Bugünlerde Almanya’nın büyümesi Fransa’dan daha yavaş olmakta. İtalya ise en kötü durumda olan ülkeler arasında. İtalya’nın büyümesi bu yıl sadece yüzde 0.7 seviyesinde olabilecek gibi.

Uzmanlar tarafından incelenen Euro Bölgesi’nin toplam domestik üretimi, bu yıl yüzde 1.6 olacak gibi. Bu da geçen yılki mart ayındaki büyüme oranından en optimistik tahminle yüzde 0.4 daha küçük. 2018 yılında büyüme yüzde 1.9 olarak gerçekleşti. Yavaşlama ikinci defa yıllık düşük büyüme gerçekleşmesi demek olur.

Oxford Economics’te, Avrupa ekonomisi konusunda başkan olan James Nixon, yavaşlamanın 2018 ikinci yarıda Alman otomobilleri üzerinde yeni emisyon standartları yerleştirilmiş olmasından kaynaklanıyor demekte.

Bu durumda Almanya’nın bu yıl mart ayındaki büyümesi yüzde 1.5’ten 0.4 puan az olacak diye de düşünenler var. Ama en son incelenen verilerde ise kasımda Alman şirketlerine verilen ve yüzde 3.2 azalma içeren sanayi siparişleri bir evvelki aya benziyordu. Yani Almanya’daki yatırım beklentileri Ağustos 2012 yılındaki en düşük düzeyde gerçekleşmekteydi.

Global gerilim yükseliyor

Yani iç talebin azalması ve de ihracat üzerindeki baskı, aslında 2015 yılında çeyrekten çeyreğe olan değişmeye benzer duruma gelmişti. Fakat 2018 yılındaki düşük üretim ve talep, bir yandan ABD’nin korumacılığından ve Fransa’nın 2018 yılı sonundaki durumlardaki sorunlardan da kaynaklanıyordu. Diğer taraftan da global gerilim, ABD ve Çin arasındaki vergi tarifesi savaşlarından da kaynaklanma mevcuttu.

Ekonomistler bu yıl ilkbahardaki ekonomik gidişatta biraz farklılık olacağını ve de nominal Euro Bölgesi ihracatının, bir evvelki yıldan bir puan fazla bile olabileceğini düşünmekteler. Fakat tüketici harcamalarının ise oldukça düşük faizli ve de sıkı istihdam içerikli olacağı da düşünülmekte. Özel ve kamu harcamalarının ise pek değişmeyeceğini düşünenler de var. Düşük enflasyonun tüketicilerin taleplerini artırabileceği de düşünülmekte. Fransa ve İtalya’da da yükselen ücret ve vergi indirimleri de satın almayı artırabilecek gibi.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister