• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
15 Ağustos 2017 Salı

K.Kore lideri nasıl biri?

Kuzey Kore 1948-1994 arasında 46 yıl Kim İl-sung tarafından yönetilmişti. 1994'te vefat edince de yerine ülke, oğlu Kim Jong –İl tarafından 1994-2011 arasında yönetilmeye başlamıştı.

Kim Jong–İl üç kez evlenmişti. İlk eşi 1971'de bir oğlan doğurmuştu. Ama nedense Moskova'ya sürülerek uzaklaştırıldı. İkinci eşi ise şanssız bir kadındı. İki kızı olmuştu, oğlan doğuramayınca, o da gözden düştü. Üçüncü eşi Ko Yung-hui ise Japonya kökenli, Koreli şarkıcı ve dansçı idi ve nihayet iki oğlu ve de bir kızı oldu.

En büyük oğlan olan Kim Jong-nam, 2001'e kadar babanın yerine gelecek en büyük çocuk olarak görülmekte idi. Ancak 2001'de bir hata yaptı, sahte pasaportla gittiği Tokyo’daki Disneyland’i ziyaret ederken yakalandı. Sonra Macao’da yaşamaya başlayan büyük oğlan, ülkenin rejimini, hafifçe eleştirmeye başlamıştı. Geçtiğimiz şubat ayında Malezya'da öldürüldü.

Üçüncü eşten olan iki erkek çocuktan büyüğü olan Kim Jong –chol 2015'te Londra’da bir Eric Clapton konserinde görüldü. Hakkında pek bir şey bilinmiyordu. Ama Kenji Fujimoto adındaki, ailenin sushi şefi 2001'de hatıralarını yazmıştı, buna göre de büyük oğlan, Büyük Kim tarafından biraz feminen görülmekte idi. Aşçı Fujimoto hatıralarını yazdıktan sonra da 2003'te ülkeden kaçmıştı. Hatıralarında sadece en küçük oğlanın lider olabileceğini açıklamıştı.

Baba Kim de, küçük erkek çocuğundan çok memnundu (bugünkü Başkan Kim Jong-un). Küçük oğlan babasına göre, aynen arzu ettiği türden, dominant ve lider özellikli bir erkek çocuktu. 16 yaşında da babasının Kore Savaşı'nda liderlik yapış tarzını özetleyen bir araştırma yazmıştı. Kim Jong-un 8 yaşına geldikten sonra ona da bir general üniforması hediye edilmişti. Bundan sonra da bütün gerçek generaller çocuğun önünde eğilmeye başladılar.

1996-2000 arasında İsviçre'de sanki bir Kore diplomatının oğlu imiş gibi gerçek kişiliği saklanarak okutuldu. Basketbol oynuyordu ama iyi bir basketbolcu değilmiş. Ayrıca tabii bir Sony Playstation sahibi idi ve hizmetinde bir aşçı, şoför ve bir de özel bir hocası vardı. Bir sınıf arkadaşı, 2010'da makarna soğuk getirildi diye aşçıyı nasıl hırpaladığını da anlatıyor.

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a dönünce, 'Kim İl-sung' adlı Askeri Üniversite'den 2006'da mezun oldu. İki yıl sonra amcasıyla arasında kavga çıktı ve de amca uzaklaştırıldı. Söylenenlere göre amcanın 20 çocuğu vardı ve hepsi de öldürülmüştü. Kim Jong-un gücü eline alınca 140 kadar deneyimli kişiyi de öldürtmüştü. Ülkenin nükleer gücü olmadığı takdirde kimseden saygı görmeyeceği inancı, tüm girişimlerinin arkasındaki temel ilke idi!

Kuzey Kore uzun süre telefon ve internete kapalı kalmıştı, sonra az da olsa kullanılmaya başlandı. Kim Jong-un işin başına geçtikten sonra ülkeden hiç çıkmadı. Ziyaret edenler de azdı. Basketbol yıldızı Dennis Rodman, Japon sushi şefi ve Küba ve Çin’in başkan yardımcıları!

Kim Jong-un nükleer silahı olmazsa ülkenin elden gideceğini düşünüyor. ABD baskı yaptığı için de Guam’daki ABD üssüne saldırmak için hazırlık yaptığını sürekli vurguluyor!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak