• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
13 Ağustos 2017 Pazar

İlk yarıda cari açık

Haziranda aylık açık 3,8 milyar dolar oldu. Bu rakam geçen yılın aynı ayında 5 milyar dolar seviyesinde idi. Haziranda görülen toparlanmanın gerisinde, aylık ithalatın yüzde 1,7 oranında azalarak 18,5 milyar dolara düşmesi, buna karşılık ihracatın yüzde 2,6’lık bir artışla 13,9 milyar dolara yükselmesi etkili olmuş. Benzer bir toparlanma Haziran ayı dış ticaret verilerinde de görülmüştü. Ancak ek olarak, hizmet gelirlerinde de net 1,2 milyar dolardan 1,7 milyar dolara yani yüzde 41 oranında bir yükseliş söz konusu. Böylece dış ticaret açığında yaklaşık 0,7 milyar dolarlık iyileşmeye ek olarak 0,6 milyar dolarlık iyileşme de net hizmet gelirlerinden elde edilmiş ve cari açık 1,2 milyar dolar azalmış.

Finansman ihtiyacı artmış

Ödemeler dengesi verilerine göre yılın ilk yarısında geçen yıl 20,3 milyar dolar olan mal ticaret dengesi, bu yılın aynı döneminde 22,5 milyar dolara yükselmiş. Hizmet gelirleri tarafında ise denge 4,9 milyar dolarlık fazladan 6,1 milyar dolara yükselmiş. Ancak aynı zamanda net yatırım geliri transferlerinin 4,5 milyar dolardan 5,5 milyar dolara yükselmesi hizmet gelirlerindeki düzeltici etkiyi nötrlemiş. Bunun sonucunda geçen yılın ilk altı ayında 19 milyar dolar olan cari açık bu yılın aynı döneminde yaklaşık 2 milyar dolarlık artışla 20,8 milyar dolara yükselmiş. Geçen yılın ilk altı ayında 1,9 milyar dolarlık ek finansman sağlayan net hata ve noksan kalemi bu yıl 4,5 milyar dolar açık vermiş. Dolayısıyla, geçen yıl finansmana yardımcı olan 'kaynağı belirsiz döviz girişleri' bu yıl tam tersine finansman ihtiyacını artırmış, finansman ihtiyacı 6,3 milyar dolar artmış.

Cari açık ve net hata ve noksan kaleminin toplamı geçen yılla karşılaştırıldığında, geçen yıl 17,2 milyar dolar olan finansman ihtiyacı bu yılın ilk altı ayında 25,2 milyar dolara yükselmiş. Doğrudan yatırımlarda ise 3,7 milyar dolardan 3,2 milyar dolara düşüş söz konusu. Bütün bu finansman azalışını karşılamaya çalışan tek kalem net 8,4 milyar dolardan 17,4 milyar dolara yükselen kısa vadeli portföy yatırımları olmuş.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!