• $13,5752
  • €15,3384
  • 799.965
  • 1951.17
18 Haziran 2019 Salı

Hong Kong, Çin ve Amerika ne durumda?

Hong Kong’da geçtiğimiz haftada isyancılar ortalığı iyice karıştırdı. Çünkü Hong Kong’da çok sayıda Çin kökenli isyancı vardı. Gazetelerin çoğunluğu, isyan edenlerin çoğunun gençler olduğunu vurguluyordu. Genç oldukları için de özellikle eski İngiltere yönetimini tam bilmiyorlardı ama 3 gün içinde, göz yaşatan gazlar, lastik kurşunlar ve kanuni zorlamalar Çin’i rahatsız etmişti.

Hong Konglu gençler, bir yandan da Çin hukuk sisteminin kurallarıyla tamamen tarafsızdı da denilemezdi. Ama diğer taraftan da Çin hukukunu biraz bilenler, hukuk kurallarının siyasi parti kurallarından daha da düşük düzeyde sayıldığını da bilirlerdi. Çin’in kendi zengin hukuk kuralları vardı ama diğer taraftan batı ülkeleri tarafından gündeme getirilen global ticaret kurallarına da itibar etmek zorundaydılar. Hong Kong, yabancılar için, Çin piyasasına girmekte aslında oldukça iyi bir yoldu.

Hong Kong, dünyanın sekizinci en büyük ihracatçısıydı. Ayrıca dünyanın dördüncü en büyük satış piyasasına da talipti. 1300 şirketin bölgesel temel kurumları da Hong Kong’daydı.

2012 yılından bu yana ise, Çin lideri Xi Jinping, kararların ülkesel hukuk sisteminden değil, Xi Jinping’in partisinin kuralları çerçevesinde çalışmalarla alınması gerektiğini gündeme getirmişti. Hong Kong’un temel hukuk yöneticisi Carrie Lam ise, Hong Kong’daki parti üyelerinin tezlerini hukuken incelemek gerektiği zaman ise, sorunu Çin’in partisinin kuralları üzerinden değerlendirirdi. 1967 yılından bu yana olan kurallar, aslında en güçlü kurallar olarak gündeme getirilmişti. Hong Kong mahkemeleri ise, başka yerlerde yapılan cinayetleri bile, hukuktan geçirebilir olmuştu.

Ama Amerika ile Çin arasında ticaret savaşı başladığı takdirde 2047 yılına kadar kurallar pek değişmeyecekti. Amerika ile Çin arasındaki sorunlarda, Hong Kong da, bu iki ülke arasında alınan kararları da göz önüne alacaktı.

Şu anda Hong Kong ile Çin arasında sorunlar var. Ama zaman içinde neler yapılabileceği de belli değil.

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!