• $8,2646
  • €10,0731
  • 487.038
  • 1460.9
01 Kasım 2015 Pazar

ABD 3. çeyrek büyümesi kuvvetli değil!

Bugünün global ekonomisinde üç adet ekonomik risk ön plana çıkıyor. Birincisi Çin’in yavaşlaması, ikincisi ABD’de büyümenin teklemesi ve ABD’nin durgunlaşması, üçüncüsü ise emtea satıcısı gelişen ülkelerin emtea fiyatlarının düşüşü nedeniyle, ekonomik problemlerinin büyüyerek tüm dünyayı da etkilemesi ve aşağıya çekmesi .

Bu nedenle dünyanın tüm ekonomistleri ABD’yi gün be gün izlemekte ve faiz artışını beklemekte. İşsizliğin azalması ve enflasyonunun yükselmesini iki temel politika hedefi olarak açıklayan ABD ekonomisinde son dönem verileri güçlü değildi. Bu nedenle de ABD Merkez Bankası FED bir türlü 'faiz artırmaya başlayacağım' kararını verememişti. FED ekim toplantısında da karar vermedi ve 28 Ekim 2015 tarihinde basına yayınladığı özette de aralık ayında bir kere daha verilere bakacağını söyleyerek henüz bir adım atmamayı seçti.

Üç sektörün katkısı

Ancak FED’in basın açıklamasından bir gün sonra 29 Ekim'de, ABD 2015 üçüncü çeyreği ilk reel büyüme tahmini verisi yayınlandı. İlk büyüme tahmini verisi yüzde 1.5 düzeyinde ve beklentilere nerede ise eşit gerçekleşmişti. Bilindiği gibi ABD’de çeyreklik veriler yıllıklaştırılarak ilan edilir. Bu nedenle yüzde 1.5 oranı üçüncü çeyrek büyümesi için zayıf bir veri oldu. Bu veri eklenerek hesaplanan yıllık reel büyüme de sadece yüzde 2 olmuş oldu.
2015 üçüncü çeyrek reel büyümesine en büyük katkı özel tüketimden geldi. En düşük katkı ise stoğa üretimden gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte özel tüketim, özel sektör şirketlerin yatırımları ve konut inşaatı sektörlerinin büyümeye toplam katkısı yıllıklaştırılmış olarak pozitif yüzde 3.2 oldu. Bu üç sektörün toplamının bir yıl evvele göre büyümesi yüzde 3.2 olurken, iki yıl öncesine göre toplam büyümesi ise yüzde 3.3 olarak gerçekleşti.
GSYİH fiyat endeksi ise üçüncü çeyrekte yıllıklaştırılmış olarak yüzde 1.2 arttı. Nominal GSYİH ise (reel büyüme artı enflasyon demek ) üçüncü çeyrekte yüzde 2.7 büyüdü. Yani bir yıl evveline göre yıllık oran olarak yüzde 2.9 artarken, iki yıl evveline göre de yıllık oran olarak yüzde 3.8 artmış oldu.
Aşağıda ABD’nin son dönemdeki çeyreklik reel büyüme oranlarının grafiğini gösteriyoruz. Grafikten üçüncü çeyrek ilk tahmininin evvelki dönemlere göre zayıf olduğu açıkça görülmekte. Bu da aralık ayında faiz arttırma açısından farklı bir tablonun da ortaya çıkabileceği veya kuvvetlenme de olabileceği olasılıklarını açık bırakan bir durum. Bekleyecek ve göreceğiz!

<p>41. haftanın son durumunu Akşam Gazetesi Spor Editörü Şafak Gözmen, AKŞAM TV'ye değerlendirdi.</p

Fenerbahçe – Sivasspor Maç Önü

Süper Lig'in yeni takımı GZT Giresunspor, coşkuyla karşılandı

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar