• $ 7,6291
  • € 8,9623
  • 464.796
  • 1087.03
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Brüksel’le kavga İtalya’nın bütçe değişimiyle bitti!

İTALYA’nın 2019 bütçesi nedeniyle Avrupa’da kavga gündeme gelmişti. İtalya’nın popülist hükümetiyle AB’nin tüm diğer ülkeleri arasındaki kavga, sonuçta mantıklı bir sonuç gündeme gelince, normal düzene indirildi. AB Komisyonu’nun eurodan sorumlu başkan yardımcısı Valdis Dombroviskiz’in de baskısıyla, İtalya’nın yönetimi, sonunda, gelecek yıl bütçesini, Gayri Safi Ürünün yüzde 2.04 oranında gerçekleşecek duruma getirdi. Halbuki Roma’nın başlangıçta seçtiği bütçe, 2019 için de yüzde 2.4 düzeyinde açıklanmıştı. AB tarafından baskı yapılan İtalya, sonunda bazı harcamaları plan dışı bırakarak, daha düşük bir temel harcama planını uygulamaya razı olmuştu. İtalya’nın 10 yıllık borçları da, Roma düşük bütçe açığını gündeme getirmeden evvel de, yüzde 2.76’ya oranındaydı.

Bay Dombroviskis, yeni planların İtalya’nın finans yapısını tahrip etmeyecek duruma getirildiğini, Brüksel’in de ‘ülke aşırı harcama yapıyor’ yaklaşımından çıkarıldığını vurguluyordu. Dombrovskis ise “Yeni çözüm ideal olmasa da aşırı borç yaratmaya neden olmayacak durumda!” diyordu. Yani yeni bütçe, stabilitiye ve de büyümeye engel olmaktan çıkarılmış bir düzeye getirilmiş bir yaklaşımdı. Başbakan yardımcısı ve de aşırı sağ Leauge partisinin yöneticisi Matteo Salvini, “Yeni bütçe yaklaşımı ise iyi niyetli İtalyan vatandaşları için mantıklı bir çözüm oldu!” diyordu. İtalyanın Başbakanı Guiseppe Conte için de, “Ciddi ve bilgili yaklaşımla pazarlık etti!” diyordu.

2019’da gidişat ne olacak?

Aslında pazarlık süreci iki ay kadar sürmüştü. Ancak sonunda Brüksel’de planlanan ilk bütçe zaten büyük olan borç yığınını çok artıracak denince de, daha fazla itiraz edilemeyeceği anlaşılmıştı.

Diğer taraftan da, Brüksel’deki AB ekonomi komisyoneri Pierre Moskovici, “Daha fazla tasarruf gerekiyor!” diyordu ama gelecek yılın bütçe planının da sınırlanması gerekeceğini vurguluyordu.

Ama Roma öncelerinde kamu harcamalarını azaltmayacağını kuvvetle ifade etmişti. Hatta Salvini, “Ekim ayında bütçe değişikliği yapamayız!” da demişti. Hatta “Bütçede bir virgülü bile değiştiremeyiz!” de deniyordu. Ancak geçen hafta Brüksel’in kanun çıkarılarak mali sınırları gündeme getireceği ortaya çıkınca da bütçeyi azaltma nihayet gündeme geldi.

Ancak 2019 yılında İtalya’da mali bütçe gidişatı ne olacak, pek kimse şimdiden bilemiyor.

Oruç Reis gemisinin kaptanı Cankat Uzşen konuştu: Bizim için bir gurur ve onur meselesi

Oruç Reis gemisinin kaptanı Cankat Uzşen konuştu: Bizim için bir gurur ve onur meselesi

21 Eylül Pazartesi çeyrek altın, gram altın fiyatları anlı

21 Eylül Pazartesi çeyrek altın, gram altın fiyatları anlık ne kadar oldu?

Okullarda yüz yüze eğitim başladı

Okullarda yüz yüze eğitim başladı

Hindistan'da bina çöktü: 10 ölü, 11 yaralı

Hindistan'da bina çöktü: 10 ölü, 11 yaralı