• $ 6,1421
  • € 6,8555
  • 251.986
  • 84.442
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Dijital bir kaynak; İslam Düşünce Atlası

İnternet, kullanım yaygınlığına ve bilgiye erişim kolaylığına karşın büyük bilgi kirliliğinin olduğu bir mecra. Böyle bir ortamda sahih bilgiye, güvenilir kaynağa ve kurumsal kimliği olan dijital adreslere ulaşmak son derece değerli.

Uzun zamandır üzerinde çalışıldığından haberdar olduğum İslam Düşünce Atlası (İDA) projesi bu boşluğu dolduracak bir adres olarak hizmete girdi.

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş’nin desteğiyle gerçekleştirilen proje, İslam düşünce geleneğini, VII.-XX. asırlar arasında yaşamış ekol kurucu filozoflar, kelamcılar ve sufiler üzerinden web tabanlı programlarla tanıtma amacı taşıyor. İslam düşüncesine dair zihnimizde uçuşan ekoller, kişiler, eserler ve bunların birbirleriyle ilişkileri konusunda çok yalın bir panorama sunuyor.

İslam düşüncesini oluşturan coğrafya ve kültür havzalarını formülize ederek ilmi çıtayı düşürmeksizin ilgilisine ulaştırıyor. Üç ciltlik kitap ve web sitesi olarak sunulan hizmet ‘Düşünce kim tarafından, ne zaman, nerede, nasıl, ne tür okul gelenekleriyle ilişki içerisinde, hangi yollardan geçerek, ne tür etkileşimlerle ve hangi metinsel gelenekler aracılığıyla üretilmiştir?’ sorularına cevap veriyor. Kitap versiyonunu henüz görmemekle beraber projenin ana fikri son derece kıymetli.

Zaman haritası, kitaplar haritası, kişiler haritası, havzalar ve dönemler kategorisinin altında çok sayıda alt başlık var. Sözgelimi kişiler haritası, etkileme derecesi ve hoca-talebe ilişkisine göre şekillenen birçok isimden oluşuyor. Mesela İbn Haldun ismini seçtiğinizde onun etkilediği isimlere, hakkında bir metne, kaynakçaya ve video kaydına ulaşıyorsunuz.

İDA, İslam düşüncesi okumalarına sıfırdan başlayanlar için de, temel bilgilere sahip olduğu halde ilişkiler ağını bilmek isteyenler için de istifade edilebilecek yalın, güncel bir kaynak.

İDA projesini, ansiklopedik bir tarih projesi olarak görmenin ötesinde 21.yy’da bizi yeniden ayağa kaldıracak bir hafıza tazelemesi, geleneğin ihyası projesi olarak da görmek gerek. Medeniyetimizin ilmi ve fikri zenginliğini, gençlere özgüven kazandıracak bir sunum olarak da görebiliriz.

Dijital ortam kirliliği içinde temiz bir fikir ve düşünce hattı oluşturan bu ve benzeri projelerin artması gerek. Bundan tam 10 yıl önce sahih bilgi kaynaklarına dayanan sonpeygamber.info web portalı ile başlayan bu kıymetli dijital yatırımların artarak sürmesi son derece kıymetli. Aynı şekilde belediyelerin bu tür düşünce ve kültür alanlarına katkı sağlaması da, diğer belediyelere örneklik oluşturacak cinsten.

İDA projesinin görseller, videolar ve animasyonlarla zenginleşmesi umuduyla emeği geçen herkese teşekkürler. Zihnimizde uçuşan bilgileri birbirine eklemleyerek bir zihin haritası çıkarmaya imkan verecek bu projenin ardında birçok ilim insanının, teknik hizmetin varlığı aşikar. Umarım benzeri projelerle entelektüel dünyamız daha da zenginleşir.

Üniversite mezuniyet töreninde, mezuniyetini ters takla atarak kutlamak isteyen bir genç, kafasının

Mezuniyet Kutlamasında Ters Takla Attı, Kafasının Üstüne Çakıldı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Dereotunun şaşırtan faydaları